Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mu Cephei

Uznání a copyright: David Cruz

Mu Cephei je velmi velká hvězda. Jedná se o veleobra třídy M, který je asi 1500krát větší než Slunce, je jednou z největších hvězd viditelných pouhým okem, dokonce jednou z největších v celé Galaxii. Kdyby Mu Cephei v naší poctivé Sluneční soustavě nahradila Slunce, snadno by pohltila Mars a Jupiter. Mu Cephei je extrémně červená, historicky je známá jako Herschelova granátová hvězda. Přibližně 2800 světelných roků vzdálený veleobr je na tomto teleskopickém pohledu vidět u okraje načervenalé emisní mlhoviny IC 1396 v královském severním souhvězdí Cefea. Světlo tohoto veleobra, který je mnohem chladnější a tudíž červenější než Slunce, je dále zčervenáno absorpcí a rozptylem způsobeným interferujícím prachem v Mléčné dráze. Mu Cephei je dobře prozkoumaná proměnná hvězda, která je chápána jako hmotná hvězda v pozdní fázi vývoje odsouzená nakonec k explozi kolabujícího jádra v supernově.

Přednáška editora APODu: V Houghtonu ve státě Michigan ve čtvrtek 12.října v 18 hodin.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Mu_Cephei
  2. NASA: Solar System Exploration
  3. Illinois.edu: GARNET STAR (Mu Cephei)
  4. Instagram.com: astro.midnight: The red supergiant Mu Cephei, an extremely bright star in the constellation Cepheus.
  5. APOD: 2012-08-05 IC 1396: Emisní mlhovina v Kefeu
  6. AAVSO.org: Mu Cephei - A Most Beautiful Object
  7. arXiv.org: The impact of mass-loss on the evolution and pre-supernova properties of red supergiants
  8. APOD: 2023-10-11 NGC 1097: Spirální galaxie se supernovou
  9. Facebook: _6_V_Houghtonu_ve_státě_Michigan_ve_čtvrtek_12_října_v_18_hodin_

Štítky: Supergiant, Mu cephei, Variable


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »