Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 1396: Emisní mlhovina v Kefeu

Uznání: Digitized Sky Survey, ESA/ESO/NASA FITS Liberator
Color Composite: Davide De Martin (Skyfactory)

IC 1396 je úžasná emisní mlhovina, která směšuje zářící kosmický plyn a tmavá prachová mračna ve vysokém a odlehlém souhvězdí Kefea. Tato hvězdotvorná oblast se prostírá na stovkách světelných let, takže na obloze zabírá přes 3 stupně, přestože je skoro 3000 světelných let daleko od Země a energii jí dodává ta jasná modravá centrální hvězda. K různým spletitým tmavým útvarům uvnitř IC 1396 patří hned zakroucená mlhovina Sloní chobot hned pod středem. Tento nádherný pohled se skládá z digitalizovaných černobílých fotografických desek pořízených přes červené a modré astronomické filtry. Desky byly pořízeny mezi lety 1989 až 1993 dalekohledem Samuela Oschina, což je širokoúhlý přístroj Palomarské observatoře.

Štítky: Emisní mlhovina, Elephant's Trunk Nebula, IC 1396


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »