Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prosincová letní noc

Uznání a copyright: Ian Griffin (Otago Museum)

Tyto barvy poklidné večerní oblohy zachytila osmiminutová expozice nedaleko prosincového slunovratu z Nového Zélandu na jižní polokouli planety Země. Stopy hvězd tvoří při pohledu na jih krátké soustředné oblouky kolem jižního nebeského pólu otáčení těsně u horního okraje snímku. Od středu vlevo nahoře jsou stopy hvězd Jižního kříže a tmavá šmouha z mlhoviny Uhelný pytel z Mléčné dráhy. Dole se ve vodách Hoopers Inlet na tichomořském pobřeží poloostrova Otago na Jižním ostrově odrážejí docela jasné žlutě a modře zbarvené stopy hvězd Alfa a Beta Centauri. Jižní polární záře (aurora australis) dodávala této krátké prosincové letní noci obloze nad kopci také světlé, zelené a načervenalé odstíny. V uhlopříčných pásech vlevo nahoře lze vysledovat záři v horní atmosféře, která se liší od polární záře vybuzené srážkami s energetickými částicemi, bledě zelené pásy světelkování vzduchu jsou způsobeny kaskádou chemických reakcí vybuzených slunečním světlem.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: 2022 December solstice: All you need to know
  2. NASA: Earth
  3. APOD: 2021-01-01 Galaxie a jižní nebeský pól
  4. APOD: 2019-04-26 Jižní kříž u Eta Carinae
  5. OneMinuteAstronomer.com: The Coalsack Nebula
  6. APOD: 2022-03-28 __Alfa_a_Beta_
  7. NASA: Southern Nights with Lights
  8. NASA: Why NASA Watches Airglow, the Colors of the (Upper Atmospheric) Wind
  9. AtOptics.co.uk: Airglow Formation

Štítky: Slunovrat, Southern hemisphere, Startrails


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »