Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře ze stratosféry

Uznání a copyright: Ralf Rohner

Na tomto pohledu na oblohu v noci 15. ledna ze stratosféry planety Země svítí na severu polární záře. Jediná pětisekundová expozice byla pořízena kamerou z ruky z paluby letadla nad kanadským Winnipegem. Pozemská světla dole během expozice za sebou zanechala barevné stopy ve směru pohybu uhánějícího letadla. Energetické částice urychlované podél magnetického pole Země v polárních oblastech planety excitují atomární kyslík a vytvářejí mihotavou podívanou polární záře nad vzdálenějším obzorem. Charakteristický nazelenalý odstín polární záře vzniká ve výškách 100-300 kilometrů a červený v ještě větších výškách při nižší hustotě atmosféry. Nocí prochází svítivý oblouk slabých hvězd v rovině naší galaxie Mléčné dráhy a galaxie v Andromedě rozšiřuje tento pohled na severní oblohu až do extragalaktického prostoru. Rozmlžený náznak Andromedy, nejbližší velké spirální galaxie od Mléčné dráhy, je vidět vlevo nahoře.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2023-11-25 Malá planeta Aurora
  2. APOD: 2019-10-10 Meteor ze vzduchu a Mléčná dráha
  3. NASA: Rockets to Uncover Electric Circuit That Powers the Northern Lights
  4. NOAA.gov: AURORA - 30 MINUTE FORECAST
  5. AuroraSaurus.org: Reporting Auroras from the Ground Up
  6. APOD: 2021-11-06 Galaxie mezi dvěma přáteli

Štítky: Severní polární záře, Mléčná dráha


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »