Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter za 2 hodiny a 30 minut

Uznání a license: Aurélien Genin

Jupiter, vládnoucí plynný obr naší sluneční soustavy, je také nejrychleji rotující planetou, která se otočí jednou za méně než 10 hodin. Plynný obr však nerotuje jako pevné těleso. Den na Jupiteru trvá na pólech přibližně 9 hodin a 56 minut, ale v blízkosti rovníku se zkracuje na 9 hodin a 50 minut. Rychlá rotace obří planety vytváří silné tryskové proudění, které její oblačnost rozděluje do tmavých pásů a světlých zón, jež planetu obepínají. Rychlou rotaci Jupiteru můžete snadno sledovat na této ostré sekvenci snímků z noci 15. ledna, které byly pořízeny kamerou a malým dalekohledem ve Francii nedaleko Paříže. Jižně od rovníku se nachází obří bouřkový systém planety známý také jako Velká rudá skvrna a je vidět, jak se s rotací planety pohybuje zleva doprava. Sekvence od levého dolního rohu k pravému hornímu rohu trvá přibližně 2 hodiny a 30 minut.

Seznam odkazů v popisu

  1. CalTech.edu: How long is a day on Jupiter?
  2. NASA: Jupiter Facts
  3. NASA: Cylindrical Orientation of Jupiter's East-West Jet-Streams
  4. Wikipedia: Great_Red_Spot#First_observations

Štítky: Jupiter, Rotace, Grs


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »