Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jyväskylä na obloze

Uznání a copyright: Harri Kiiskinen

Tuto mapu ulic čtvrti Jyväskylä ve Finsku na planetě Zemi možná hned nepoznáte. Možná proto, že ta mapa je promítnuta na noční oblohu a 16. ledna byla zachycena celooblohovou kamerou. Teplota oné severní zimní noci byla kolem minus 20 stupňů Celsia. Jak se v atmosféře vysoko nad hlavou tvořily ledové krystalky, pouliční osvětlení rozlévající se do oblohy nad nimi vytvářelo viditelné světelné sloupy, jejichž éterický vzhled byl způsoben zrcadlovými odrazy od plochých povrchů snášejících se krystalků. Promítané sloupy světla samozřejmě sledují mapu jasně osvětlených místních ulic, i když z pohledu vzhůru směřující kamery obráceně zprava doleva. Mapa ulic kreslená světelnými sloupy byla vidět, jak se vznáší nocí v Jyväskylä po několik hodin.

Seznam odkazů v popisu

  1. Google.com: map: Jyväskylä
  2. NASA: Earth observatory
  3. AtOptics.co.uk: Light Pillars
  4. APOD: 2022-09-24 Stíny zářijového východu Slunce
  5. APOD: image-20240116214224_h.jpg
  6. Jyv-Weather.info: allsky-20240116.mp4

Štítky: Light pillars, Ledové krystaly, Jyväskylä


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »