Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Epsilon Tauri: Hvězda s planetou

Uznání a copyright: Reg Pratt

Epsilon Tauri se nachází 146 světelných roků daleko. Epsilon Tau je hvězda typu K, červený obr chladnější než Slunce, ale s přibližně 13násobkem slunečního poloměru má téměř 100násobek sluneční svítivosti. Tato obří hvězda je známá pod vlastním jménem Ain, je členem otevřené hvězdokupy Hyády a spolu s jasnějším obrem Aldebaranem tvoří oči Býka. Kolem epsilon Tau jsou tmavá prachová mračna v Býku, a je také známo, že má planetu. Planeta Epsilon Tauri b je plynný obr větší než Jupiter s oběžnou dobou 1,6 roku a byla objevená v roce 2006 měřením radiálních rychlostí. I když exoplaneta není vidět přímo, její mateřskou hvězdu epsilon Tauri lze za tmavé noci snadno pouhým okem vidět.

Seznam odkazů v popisu

  1. Illinois.edu: AIN (Epsilon Tauri)
  2. Wikipedia: Red_giant
  3. Wikipedia: List_of_proper_names_of_stars
  4. APOD: 2012-12-24 Sváteční Hyjády
  5. NASA: Epsilon Tauri b
  6. NASA: Radial velocity - Watching for Wooble

Štítky: Ain, Epsilon tauri, Exoplanet


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce v H-alfa Jindřichův .Hradec

Další informace »