Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Projekt planetární mlhoviny

Uznání a copyright: J-P Metsävainio (Astro Anarchy)

Planetární mlhoviny jsou odvrhovány umírajícími, Slunci podobnými hvězdami a jsou krátkými, ale slavnými fázemi hvězdného vývoje. Tyto plynné obálky jsou ionizovány velmi žhavými centrálními zdroji, což bývají smršťující se jádra hvězd, která vypotřebovala svoje palivo pro nukleární fúzi. Jejich jednoduché, do kosmické noci zářící symetrie jsou fascinující a inspirovaly tento projekt plakátu planetárních mlhovin. Na něm je v mřížce 3x3 devět planetárních mlhovin. Příznivci planetárních mlhovin by měli poznat jasné Messierovy objekty M27 - Činka, M76 - Malá činka a M57 - Prstencová mlhovina, stejně jako NGC 6543 - Kočičí oko. K méně známým mlhovinám patří Medůza a Brouk. Všechny tyto snímky byly pořízeny v úzkém pásmu a jsou zobrazeny ve stejném úhlovém měřítku 20 obloukových minut (1/3 stupně). Šedý kruh v tomto měřítku představuje zdánlivou velikost úplňku. Tyto planetární mlhoviny jsou ukázkou, jak zanikne naše vlastní Slunce, jakmile jeho jádro za dalších 5 miliard let vyčerpá jaderné palivo.

Štítky: Planetární mlhovina, Hvězdný vývoj, Apparent size


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »