Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srážky galaxií: Simulace versus pozorování

Uznání: NASA, ESA; Visualization: Frank Summers (STScI); Simulation: Chris Mihos (CWRU) & Lars Hernquist (Harvard).

Co se děje, když se srazí galaxie? Takové titánské srážky jsou docela běžné, i když mohou trvat miliardy let. Jelikož jsou galaxie většinou prázdný prostor, tak se žádné hvězdy uvnitř mezi sebou nesrážejí. Spíše každá galaxie tu druhou zbortí nebo zničí a galaxie mohou nakonec splynout do jediné větší galaxie. Během interakce se ovšem srážejí plynová a prachová mračna a vyvolávají vlny vznikání hvězd, které celý proces zakončují. Nahoře je vidět počítačová simulace srážky dvou velkých spirálních galaxií, prokládaná opravdovými statickými snímky, které pořídil Hubblův kosmický dalekohled. Naše vlastní Galaxie Mléčná dráha během své existence absorbovala několik menších galaxií a dokonce má za pár miliard let splynout s ještě větší sousední galaxií v Andromedě.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Spirální galaxie, Galaxie ve srážce, Simulations, Video


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »