Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Diamantové prsteny a Bailyho perly

Uznání a copyright: Wang, Letian

Při rovnodennosti 20. března se na mrazivě jasné obloze nad Longyearbyen v Norsku odehrála úžasná podívaná, úplné zatmění Slunce. Zdá se, že na tomto časosběrném kompozitu geocentrické nebeské události z postupných siluet novu během zatmění, těsně před a po tříminutové totální fázi vyrážejí třpytivé diamanty a jasné perly. Poslední a první záblesky slunečního disku za měsíčním okrajem obklopuje záře sluneční vnitřní korony a dodává dojem diamantového prstence na obloze. V hranicích totality paprsky slunečního světla proudí údolími v nepravidelném terénu kolem měsíčního okraje a vytvářejí jev známý jako Bailyho perly, nazvaný podle anglického astronoma Francise Bailyho, který tento jev dokázal vysvětlit v roce 1836. Na ostrém kopozitu je vidět řada růžových slunečních protuberancí zvednutých nad okraj zakrytého Slunce.

Štítky: Tse, Zatmění, Baily's Beads, Solar prominence


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »