Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova mračna z New Horizons

Uznání: NASA, Johns Hopkins U. APL, SWRI

Kosmická sonda New Horizons při své cestě k Plutu pořídila několik úžasných snímků Jupiteru. Jupiter je slavný svojí velkou rudou skvrnou, ale také svými pravidelnými rovníkovými oblačnými pásy, které jsou vidět i velice skromnými dalekohledy. Na tomto horizontálně komprimovaném snímku, který byl pořízen v roce 2007 u Jupiterova terminátoru, je vidět velká různorodost oblačných vzorů. Zcela vlevo jsou mračna nejblíže Jupiterovu jižnímu pólu. V tmavé oblasti, které se říká pás a která obepíná planetu, jsou turbulentní víry. Dokonce i světle zbarvené oblasti zvané zóny, vykazují úžasnou strukturu plnou složitých vlnovitých vzorů. Energie, která pohání tyto vlny, jistě pochází zespod. Sonda New Horizons je nejrychlejší vesmírnou sondou, která kdy byla vypuštěna, v roce 2015 úspěšně dokončila svůj hlavní průlet kolem Pluta a nyní směřuje k dalšímu průletu kolem tělesa Kuiperova pásu 2014 MU69 v roce 2019. Mezitím spousty vesmírných nadšenců už netrpělivě čekají přílet sondy Juno k Jupiteru příští pondělí.

APOD ve formátu posteru: PDF, JPG, Powerpoint

Štítky: Mračna, Jupiter, New horizons


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »