Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odvrácená strana Měsíce

Uznání: NASA / GSFC / Arizona State Univ. / Lunar Reconnaissance Orbiter

Měsíc se slapově vázanou synchronní rotací vždycky obyvatelům zeměkoule ukazoval jen svoji dobře známou přivrácenou stranu. Z oběžné dráhy Měsíce je ovšem možné dobře poznat i odvrácenou stranu. Tento ostrý obraz je mozaikou snímků z širokoúhlé kamery družice LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) a má střed na odvrácené straně Měsíce. Je to část globální mozaiky více než 15 000 snímků, které byly pořízeny v období mezi listopadem 2009 a únorem 2011, přičemž u verze s nejvyšším rozlišením jsou vidět útvary v měřítku 100 metrů na pixel. Je překvapivé, že drsný a zbitý povrch odvrácené strany vypadá velice jinak, než přivrácená strana, kterou pokrývají hladká tmavá moře. Pravděpodobným vysvětlením by mohlo být, že kůra na odvrácené straně je tlustší, takže pro vnitřní roztavenou hmotu je obtížné vytéct na povrch a vytvořit hladká moře.

Štítky: Tidal, Farside, Měsíc, Synchronous rotation, LRO


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »