Ufounci v nákupním centru Chodov V sobotu 23. května odpoledne proběhla zahajovací show velké výstavy o pozemských i nepozemských záhadách a mimozemských civilizacích v Nákupním centru na pražském Chodově. Akce populární formou přibližuje téma mimozemského života, UFO, kosmonautiku i astronomii.
Panel Astronautické sekce ČASDesítky zelených ufounků (prý jich je celkem 75) doprovázejí řadu panelů, vitrín a modelů zaměřených na nejrůznější pozemské i mimozemské záhady - od fenoménu UFO (jeho pozorování, vlivu na literaturu a film), přes obrazce v obilí, podivuhodná zvířata (Lochneska, Olgoj chorchoj, tasmánský tygr), až po místa spojená se záhadami - Stonehenge, Planina Nasca, Area 51, Roswell. Zastoupeny jsou i meteority, astronomie a kosmonautika.
Asi nejzajímavějším exponátem na výstavě je velmi dobře zpracovaný přistávací modul kosmické lodě, se spoustou tlačítek a volně přístupný především mladým zájemcům.
Kosmická raketa na Chodově Dá se předpokládat, že za měsíc, po který bude výstava v prostorách Centra Chodov umístěna (21. 5. - 21. 6. 2009) uvidí alespoň její část veliké množství návštěvníků. Celý projekt je dost podobný výstavě v brněnské Vaňkovce, která ovšem byla zaměřena čistě "kosmonauticky". Tady je sice hodně "záhadologie", přesto si myslím, že většina panelů je udělána, i přes kontroverzní témata, velmi korektně a návštěvníkům nijak nevnucuje jednostranné názory (jak se původně dalo očekávat).
Součástí programu bude i řada přednášek - tam, bohužel, je již výběr témat mnohem poplatnější "ufologii" - z ostatních témat prezentovaných na panelech výstavy je zastoupena pouze kosmonautika mojí přednáškou: Program Apollo - opravdu jsme byli na Měsíci? 31. 5. pro veřejnost (začátek vždy v 14, 15, 16 a v 17 hodin) a 2. 6. pro školy (začátek vždy v 9 a 10 hodin). Škoda, i v přednáškách se mohla více objevit astronomie, meteority a další zajímavá témata.
Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl
Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.
M101 (také galaxie Větrník, M101 nebo NGC 5457) je spirální galaxie v souhvězdí Velké medvědice s magnitudou 7,9 a úhlovými rozměry 28,8'x26,9'.Objevil ji Pierre Méchain 27. března 1781. Drobné skvrny obklopující galaxii, které jsou ve skutečnosti jasnější části spirálních ramen, objevil a zapsal do katalogu William Herschel. Galaxie Větrník je od Země vzdálena 27 milionů světelných let a je nejjasnějším členem skupiny galaxií M 101