Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Ptejte se konstruktérů první české amatérské družice

Ptejte se konstruktérů první české amatérské družice

První česká amatérská družice - model pro testování solárních článků
První česká amatérská družice - model pro testování solárních článků
Skupina nadšenců vyrábí svou vlastní malou družici. Pokud se ji podaří vypustit do vesmíru, bude to první česká amatérská družice. Tři zástupci vývojového týmu navštíví diskuzní pořad Třetí dimenze ČRo Leonardo. Možnost zeptat se konstruktérů má každý! Zašlete svůj dotaz do 11. června a máte zaručeno, že v pořadu zazní.

Pořad Třetí dimenze je vysílán každý den od 14 hodin. Předpokládaná premiéra pořadu o družici je 19. června. Hosty budou zástupci konstrukčního týmu Ing. David Holas, Mgr. Jaroslav Kousal, PhD a Ing. Jan Doležal.

Družice czCube bude mít tvar krychle o hraně 10 cm, hmotnost 1 kg a povrch pokrytý slunečními články. Čeští konstruktéři vyšli ze standardního modelu CubeSatu, ale snaží se o celou řadu vlastních vylepšení. V družici bude zabudován radiomaják, kterým bude možno satelit zachytit i pomocí vybavení radioamatérů. Orientaci a stabilizaci družice budou zajišťovat magnetometr a silové magnetické cívky. Na palubě bude také digitální kamera s rozlišením přes 640 px. Hlavní funkcí kamery bude sledovat průběh pokusů. Hlavními dvěma pokusy bude rozvinutí sluneční plachty a magnetického tetheru.

Bližší informace o družici najdete v souhrnném článku na stránkách ČRo Leonardo. Detailní popis družice na domovské stránce projektu czCube.

Během hodinového pořadu zazní kolem 35 otázek. Pokud se sejde dost otázek, sestavím pořad výhradně na základě dotazů posluchačů, které obdržím předem emailem. Své otázky prosím směřujte na emailovou adresu sobotka(zavinac)astro.cz.




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »