Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Mezinárodní seminář o výzkumu Slunce ve Valmezu

Mezinárodní seminář o výzkumu Slunce ve Valmezu

HVM-02.jpg
Ve dnech 12. až 14. října 2007 se bude na Hvězdárně Valašské Meziříčí konat mezinárodní (česko-slovenský) populárně-naučný sluneční seminář, určený široké veřejnosti. Akce je pořádána v rámci Mezinárodního heliofyzikálního roku IHY 2007 (International Heliophysical Year 2007). Seminář pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí ve spolupráci s Českým koordinačním výborem IHY 2007, Astronomickým ústavem AV ČR a Českou astronomickou společností.

HVM_Slunce.jpg

Mezinárodní heliofyzikální rok IHY 2007 navazuje na obdobné akce, které se uskutečnily v letech 1882–1883 a 1932–1933 (Mezinárodní polární roky) a v roce 1957 (Mezinárodní geofyzikální rok). O 50 let později – 50 let po vypuštění první umělé družice Země – se koná Mezinárodní heliofyzikální rok IHY 2007. Má významně přispět k široké mezinárodní spolupráci při výzkumu Slunce, meziplanetárního prostoru, vztahů mezi Sluncem a Zemí a vlivu Slunce na zemskou atmosféru a magnetosféru. Dalším cílem této akce je popularizovat informace o Slunci a jeho výzkumu mezi širokou veřejností, především mezi mládeží.

Na programu semináře zazní široká škála přednášek o nejrůznějších pohledech na Slunce, o výzkumu Slunce pomocí pozemních dalekohledů i o kosmickém výzkumu, představeny budou nejnovější poznatky o naší nejbližší hvězdě. Přednášet budou přední odborníci, zabývající se výzkumem Slunce, například z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky (AÚ AV ČR) v Ondřejově a v Praze, z AÚ SAV v Tatranské Lomnici (Slovensko), z Geofyzikálního ústavu SAV v Bratislavě či z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR v Praze.

HVM_seminar.jpg

Program bude zahájen v pátek 12. října 2007 v 17 hodin a potrvá do nedělního poledne. Přednášky jsou určeny nejen odborníkům na výzkum Slunce a příbuzných oborů, ale i široké veřejnosti. Srdečně zveme všechny zájemce.

Podrobný program najdete na adrese http://www.astrovm.cz .




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »