Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Hodina pro Zemi – sobota 29. března 2008

Hodina pro Zemi – sobota 29. března 2008

letak.jpg
Zatímco v roce 2007 se tato akce konala v australském Sydney, letos přichází celosvětová výzva k účasti na akci Hodina pro Zemi především ze Spojených států amerických, kde se jí účastní řada měst – především Chicago, Atlanta, Phoenix a San Francisco. V sobotu 29. března 2008 od 20 do 21 hodin místního času, tedy po západu Slunce, se mohou všichni obyvatelé na Zemi přidat k této celoplanetární akci a zhasnout světla např. ve svých domácnostech.

Zhasnutí a tak jednorázové snížení spotřeby elektrické energie, má upozornit na problém změny klimatu, která se k našemu plýtvání elektřinou váže. Aktivita přichází z USA, neboť USA jsou světově největším producentem skleníkového plynu oxidu uhličitého, ročně přes 20 tun na osobu.

Pro astronomy, milovníky noční oblohy a zastánce přírodního nočního prostředí je to také možnost zakusit, jak může obloha vypadat s menším světelným znečištěním. Hodina pro Zemi připomíná, že noc by mohla a měla být výrazně tmavší než je tomu v řadě míst na Zemi.

Na stránkách organizátorů www.earthhour.org se může přihlásit každý jednotlivec i instituce či firma a podpořit tak tuto myšlenku. Zhasnout lze ale i bez přihlášení. V současné době je přihlášeno na 19 000 firem a institucí a na 260 000 jednotlivců z celého světa.

Co tedy udělat? V sobotu 29. března mezi 20. a 21. hodinou vypnout světla, ať už doma, na chatě nebo (dovolí-li to zaměstnavatel) v práci. Sám nebo s přáteli, ve velkoměstě nebo v malé obci. Organizátoři také ještě nabízejí metodiku, jak pomocí přístrojů změřit jas oblohy v Hodině pro Zemi a porovnat jej s jasem oblohy, kdy se všude svítí naplno. To je už však pro vybavené zájemce, a tak pro nás v České republice stojí za úvahu, zda se k Hodině pro Zemi přidat, ať už morálním přihlášením organizátorům nebo zhasnutím v sobotu večer nebo obojím.

Odkazy:





O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »