Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vyšla Baronesa speciál

Vyšla Baronesa speciál

Baronesa speciál na léto 2008
Baronesa speciál na léto 2008
Pravidelný čtvrtletník Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích má nové, speciální číslo. Dozvíte se v něm o nejbližších astronomických úkazech, akcích hvězdárny a otevíracích dobách pro veřejnost. Tento speciál je navíc obohacen o 4 články, mezi nimž se například dozvíte, proč má hvězdárna mnoho společného s letectvím a prvním letem Jana Kašpara. Speciál byl vydán při příležitosti srpnových zatmění a Aviatické pouti v Pardubicích.

Baronesa byla vydávána od roku 1996 do roku 1999 jako občasník pardubické hvězdárny k mimořádným úkazům na obloze či mimořádným akcím hvězdárny. Od roku 2003 začal vycházet bezejmenný pravidelný čtvrtletník hvězdárny a ten byl na podzim roku 2005 nazván opět Baronesou. Od roku 2003 tedy vychází tento čtvrtletník na každé další roční období a informuje veřejnost o úkazech v nejbližších třech měsících, akcích hvězdárny, otevíracích dobách a přednáškách pro veřejnost. Nechybí v ní občasný astronomicko-populární článek.

Během 5 let Baronesa několikrát změnila tvář, především pak díky Lence Kopřivové z Astronomické společnosti Pardubice, která se postarala alespoň částečně o její typografickou stránku. Současnou redakční radu tvoří Petr Horálek, Petr Komárak, Lenka Kopřivová a Adéla Šrutová.

Baronesa je neprodejná, dává se lidem zdarma během jejich návštěvy na hvězdárně, při účasti hvězdárny (či ASP) na nějaké propagační akci nebo před přednáškami pořádanými ASP v DDM Delta, kde hvězdárna sídlí. Letošní letní Baronesa byla vydána k příležitosti především těchto akcí:

  • Přednáška Jaroslava Vlka o „Krotitelích raket“ v pátek 30. května od 19 hodin ve Velkém sále DDM Delta
  • Aviatická pouť 31. 5. – 1. 6. 2008 v Pardubicích (Hvězdárna b. A. Krause a členové ASP se zde budou prezentovat a zajišťovat zajímavý program)
  • Indiánské prázdniny v pražském Motolu 10. – 11. 6. od 15 do 17 hodin (Hvězdárna b. A. Krause a členové ASP zde již třetím rokem budou ukazovat nemocným dětem Slunce, povídat si s nimi o hvězdách a připravovat různě soutěže; Indiánské prázdniny pořádá Klub interaktivního domu Pardubice)
  • Pozorování částečného zatmění Slunce 1. srpna 2008 (Astronomická společnost Pardubice bude zajišťovat pozorování úkazu pro veřejnost na hvězdárně, v případě zatažené oblohy se bude promítat webcast projektu Exploratorium ve Velkém sále DDM Delta)

Barevnou Baronesu si můžete stáhnout ZDE (pdf; 879 kB), archiv Barones naleznete na stránkách pardubické hvězdárny. Více o hvězdárně naleznete i na jejím letáku (pdf; 70 kB).




O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »