Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Kosmonauti jsou bez záchodu

Kosmonauti jsou bez záchodu

Vesmírný záchod
Vesmírný záchod
Velmi pozemský problém řeší kosmonauti na Mezinárodní vesmírné stanici – rozbil se jim totiž záchod. Když před týdnem jeden ze členů posádky záchod používal, zastavil se větráček v motoru záchodu. Od té doby se tekutý odpad neodsává.

Porucha se naštěstí netýká tuhého odpadu. Zkrátka "na velkou" mohu jít kosmonauti bez obav, ale "na malou" nemohou vůbec. Nejprve to vyřešili tak, že chodili na záchod do návratové kapsle Sojuzu. Ta má ale omezenou kapacitu a už ji naplnili. Teď používají záložní pytlíky na odpad.

Posádka se samozřejmě pokusila záchod opravit, ale nebyla úspěšná. Bez funkční toalety se nedá žít ani na Zemi ani ve vesmíru. Záchodu ruské výroby je 7 let a už se jednou porouchal, ale problém se brzy podařilo odstranit. Teď je situace vážnější. Posádce nezbývá než udělat to, co by udělala každá domácnost – zavolat instalatéra. A ten by měl skutečně v pondělí dorazit.

Raketoplán Discovery připraven ke startu
Raketoplán Discovery připraven ke startu

Ke stanici se totiž v sobotu chystá odletět dlouho dopředu plánovaná mise raketoplánu Discovery. Ten už je připraven a veškerý plánovaný náklad je naložen. Jenomže náhradní záchod by znamenal další zátěž a raketoplán není nafukovací. Má svůj hmotnostní limit a protože na ISS veze japonskou laboratoř, moc místa nezbývá. Poloha nákladu v raketoplánu je navíc pečlivě plánována a rozmístěna kvůli udržení rovnováhy. NASA teď řeší skutečně nečekaný a svízelný problém, jak náklad raketoplánu přeskupit, aby se tam záchod vešel. Myslím, že ještě žádná posádka ISS nečekala na přílet raketoplánu s takovou radostí.

Podle posledních zpráv, je porouchanou součástkou v záchodu pumpa, takže snad nebude nutné vést nahoru celý náhradní záchod.




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »