Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  Pozorován výbuch nejhmotnější supernovy

Pozorován výbuch nejhmotnější supernovy

Supernova 2005gl před výbuchem, během něj a po něm
Supernova 2005gl před výbuchem, během něj a po něm
Izraelským a americkým vědcům se povedlo velice zajímavé pozorování. Díky archivním snímkům Hubblova dalekohledu a dalekohledu Keck na Havaji, dokázali sledovat velmi hmotnou supernovu 2005gl nejen při výbuchu, ale také několik let před ním a po něm.

Tato ojedinělá série snímků tak na fotografiích přímo dokumentuje to, co vědci dokázali vypočítat teoreticky. Ukázalo se, že supernova, která vybuchla 11. listopadu 2005 v galaxii NGC 266 v souhvězdí Ryb, byla dříve velmi hmotnou hvězdou - asi 50krát až 100krát hmotnější než naše Slunce. Jedná se tedy o nejhmotnější pozorovanou supernovu vůbec. Předchozí rekordmanka měla jen 20ti násobek hmotnosti Slunce.

Vědci tak v praxi sledovali, že svítivé a velmi hmotné hvězdy žijí jen velice krátce. Z měření archivních snímků v rozmezí let 1997 až 2007 vyplynulo, že při výbuchu, kdy se doslova rozmetá atmosféra hvězdy do okolí, přišla hvězda jen o poměrně malou část hmoty. Drtivá většina zůstala v jádru, které zkolabovalo v černou díru.

Supernova je tak teprve druhým případem supernov nového typu IIn. Prvním případem byla známá jasná a nejprostudovanější supernova 1987A.

Zdroj (PDF)




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »