Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Simulátor světelného znečištění

Simulátor světelného znečištění

Špatné lampy přezáří hvězdy a oslní lidi
Špatné lampy přezáří hvězdy a oslní lidi
Na internetu je dostupný jednoduchý simulátor světelného znečištění Britské astronomické společnosti. Ve flashové aplikaci je možno přidávat různý počet lamp kliknutím do místa, kde má být lampa umístěna, posunovat lampy a měnit jejich typ. Na vlastní oči pak uvidíte, jaký vliv má zvolený typ lampy na kvalitu noční oblohy.

Stále se zhoršující stav noční oblohy vyburcoval lidi i ve Velké Británii. Také tam se diskutuje nad dopravními nehodami způsobenými oslněním řidičů nebo nad vlivem nočního světla na rakovinové bujení lidských buněk. Podle odhadů mrhá Velká Británie vlivem špatného osvětlení každý rok 1 miliardu euro a jen 10 % obyvatel má vůbec šanci vidět krásy noční oblohy. V Británii si problém začíná uvědomovat i politická sféra. Nedávno svou podporu snaze o zachování temné oblohy vyjádřilo i národní shromáždění ve Walesu (obdoba parlamentu).

Při tom stačí postavit místo současných lamp lampy jiné a situace se v mnohém zlepší. Aby každý pochopil rozdíl mezi "špatnou" a "dobrou" lampou, vytvořil Dan Nixon interaktivní simulátor světelného znečištění. Flashová aplikace graficky ukazuje, jak pouliční osvětlení ovlivňuje své okolí a jak různé druhy lamp působí různou úroveň světelného znečištění.

Simulátor umožňuje umístit libovolný počet lamp kamkoli na snímek ulice s domem, velkým stromem a astronomem. Podle počtu a kvality lamp pak jsou hvězdy na obloze i s Měsícem viditelné dobře nebo špatně. Jednoduché rozhraní umožňuje kliknutím myši umístit lampu v libovolné výšce nad úrovní krajiny a měnit mezi třemi druhy lamp, resp. stínítek. Simulátor pak věrně zobrazuje, co se s oblohou děje.

Návod:

  • Kliknutí - umístí se "špatná" lampa do místa kliknutí
  • "Chycením a táhnutím" zdroje světla v lampě, lze lampu libovolně posouvat
  • Kliknutím na lampu se přepne kulová (špatná) lampa na polokulovou (stále nedostatečná) a dalším kliknutím na plně cloněnou (dobrá).

Porovnání ze simulátoru:

Špatně osvětlená ulice

Dobře osvětlená ulice

Podle rozlišení monitoru lze vybrat ze tří rozměrů simulace. small (1024x768), medium (1280x1024), large (1600x1200).

Odkaz na simulátor Britské astronomické společnosti




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



19. vesmírný týden 2025

19. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M13

Messier 13 alebo M13 (označovaná aj NGC 6205 a niekedy nazývaná Veľká guľová hviezdokopa v Herkulesovi, Herkulova guľová hviezdokopa alebo Veľká Herkulova hviezdokopa) je guľová hviezdokopa pozostávajúca z niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules. Messier 13 objavil Edmond Halley v roku 1714 a Charles Messier ho 1. júna 1764 zaradil do svojho zoznamu objektov, ktoré si nemožno mýliť s kométami; Messierov zoznam vrátane Messiera 13 sa nakoniec stal známym ako Messierov katalóg. Nachádza sa v pravej elevácii 16h 41,7m, deklinácia +36° 28'. Messier 13 je astronómami často opisovaný ako najúžasnejšia guľová hviezdokopa viditeľná pre severných pozorovateľov. M13 má priemer asi 145 svetelných rokov a skladá sa z niekoľkých stoviek tisíc hviezd, pričom odhady sa pohybujú od približne 300 000 do viac ako pol milióna. Najjasnejšou hviezdou v kope je červený obor, premenná hviezda V11, známa aj ako V1554 Herculis, so zdanlivou vizuálnou magnitúdou 11,95. M13 je od Zeme vzdialená 22 200 až 25 000 svetelných rokov a guľová hviezdokopa je jednou z viac ako stovky hviezdokôp, ktoré obiehajú okolo stredu Mliečnej cesty. Posolstvo z Areciba z roku 1974, ktoré obsahovalo zakódované informácie o ľudskej rase, DNA, atómových číslach, polohe Zeme a ďalšie informácie, bolo vyslané z rádioteleskopu observatória Arecibo smerom k Messieru 13 ako pokus o kontakt s potenciálnymi mimozemskými civilizáciami v tejto hviezdokope. M13 bola vybraná preto, lebo išlo o veľkú, relatívne blízku hviezdnu kopu, ktorá bola dostupná v čase a na mieste ceremónie. Hviezdokopa sa bude počas tranzitu pohybovať vesmírom; názory na to, či bude v čase príletu správy schopná prijať správu, sa rôznia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III. komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSHO filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 110x60 sec. Lights LRGB na jednotlivý kanál , master bias, 80 flats, master darks, master darkflats 28.4.2025 až 1.5.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »