logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Lyridy na jižní obloze
ČAM Březen 2014
Česká astrofotografie měsíce
Měsíc s letadlem
Rostislav Kalousek
Měsíc s letadlem Foto: Rostislav Kalousek
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Venuše (-4.6) jasně září ráno jako JItřenka. Mars (0) je vidět v druhé polovině noci. Jupiter (-2.6) jasně září téměř celou noc. Saturn (+0.5) je vidět v druhé polovině noci.
-- o O o --
Optické úkazy v atmosféře Mapa oblohy
Družice
Meteorit v Rusku: Nejzajímavější videa a fotografie 2013.02.15 12:37

Stopa čeljabinského bolidu. Foto: Screen Grab.Páteční dramatické ráno 15. února 2013 z Ruska už zaplnilo internet tak houfně, že nemáte šanci nenarazit na nějaké zajímavé video z čeljabinské události. Meteorit Čerkabul, jak si patrně jev získá oficiální pojmenování, byl často spojován i s večerním průletem planetky 2012 DA14 kolem Země toho dne. Jak se ovšem ukazuje, dráhy těles jsou odlišné, tělesa tedy spolu nijak nesouvisí a jde jen o jednu obří náhodu. Rozhodně si však můžete celou čeljabinskou událost s námi znovu připomenout a zrekapitulovat z několika doposud nejfrekventovaněji uváděných či nejzajímavějších videí. Článek ještě budeme aktualizovat.

Aktualizováno: 20. února 2013, 13:36 SEČ.

O samotném pádu meteoritu jste mohli číst v předchozím článku Nad Ruskem explodoval meteorit. V tom článku rovněž naleznete nové informace týkající se zejména následné analýzy jevu. Už nyní je jisté, že těleso nesouviselo s průletem planetky 2012 DA14 kolem Země - obě tělesa měla úplně odlišnou dráhu. Šlo jen o mimořádnou náhodu, že oba úkazy od sebe dělilo sotva několik hodin. Vědci rovněž poměrně jednotně souhlasí, že šlo o nejsilnější jev tohoto typu od tzv. Tunguského meteoritu v roce 1908. Že se obě události staly nad Ruskem, je sice ironie, ale ne až tak absurdní. Rusko je velmi rozlehlá země, zabírá dost velkou plochu na severní zemské polokouli a má tedy mnohem větší "šanci" být terčem pádu meteoritů než třeba právě naše Česká republika.


Nová videa

Ve středu 20. února 2013 se na severu Evropy podařilo pozorovat několika náhodným svědkům noční svítící oblaka (NLC). Zásadní problém ale je, že sezóna NLC je ještě daleko a rozhodně tedy nešlo o klasickou mezosférickou oblačnost známou zejména z letních nocí. Patrně za úkazem stojí právě prach z čerkabulského bolidu. Nebylo by to nic neobvyklého - podobný úkaz nastává za startu raket do vesmíru nebo právě při "zaprášení" atmosféry rozpadem většího kosmického tělesa. Snímky úkazu si můžete prohlédnout ZDE a ZDE.


Záznamy z dopravních kamer

První video je sestřihem ze záběrů dopravních kamer čeljabinských služeb. Na této sekvenci videí můžete vysledovat průběh jevu. Pád bolidu začíná ve výšce asi 40° nad obzorem a nejjasnější úkaz (exploze) je asi dvakrát níž. Pochopitelně výška se liší v závislosti na místě, odkud byly jednotlivé záběry pořízeny. Na některých videích je patrná fragmentace bolidu při a po explozi. Po samotném pádu je ještě několik desítek minut patrná velmi výrazná stopa, která v některých místech krátce přesahuje jas Měsíce v úplňku. Ve třetím videu můžete souběžně sledovat rutinou znuděného řidiče, kterého bolid překvapí tak, že se jeho stopu nakonec rozhodne natáčet. Čtvrté video je záznamem pádu bolidu v místě asi 770 km od Čeljabinsku. I tak daleko byl úkaz na obzoru k nepřehlédnutí.


Sonické třesy rozbíjejí okna v Čeljabinsku

U těchto videí doporučujeme zapnout si zvuk. Asi dvě a půl minuty po pádu bolidu začíná nepříjemná část úkazu. Dobíhají sonické rázy, které třaskají okolo uší jako střelby a ničí křehký materiál - okenní skla. Zmatení kameramani se snaží zabírat stopu bolidu a následně i poměrně děsivé rozbíjení oken. Někteří to pochopitelně považují za nějaký útok - zejména první, čtvrté a páté video pod tímto odstavcem vypadá jak z katastrofických filmů. Aktéři pátého videa se z kanceláře podivují nad jasnou stopou po bolidu a ani zdaleka netuší, co bude následovat...

Mírně ironické je první video pod tímto textem, na němž probíhá výuka juda v hale plné mladých sportovců. Ti jsou nejdříve poněkud vyvedeni z míry oslnivým zábleskem z bolidu, ale hrdinně pokračují v tréninku dál. Rázová vlna je však po střihu (uplynuly asi dvě minuty) doslova děsí. S dvěma trenéry to však téměř ani nehne... Stejný šok je vidět i v hodině výuky na jedné ze základních škol v Čeljabinsku ve videu pod tím. Zkrátka tato část úkazu byla neočekávaná a opravdu nepříjemná.

Další dvě videa jsou pak asi nejkvalitnější co do obrazu i realistické informace o zážitku ze sonických třesků. Podivující se skupinka lidí natáčí stopu bolidu takřka nad hlavou (všimněte si rozměrů i struktur stopy na obloze) a nicnetuše komentují jev coby patrně pozůstatek po pádu letadla. Pak dobíhají sonické třesky a pochopitelně i zmatek.

Pěkné video zabírá střechy zasněžených domů v Korkinu, které jsou nejdříve ozářeny jasným bolidem, aby sonická vlna vzápětí "oprášila" vrstvu sněhu na povrchu. Zvuk není kvalitní, ale v podstatě není ani potřeba...


Od výbuchu k sonickým třesům

Na následujícím videu z dopravní kamery umístěné na křižovatku v Čeljabinsku si můžete vychutnat průběh dramatického rána v reakcích řidičů. V čase 0:46 na videu bolid rozsvítí krajinu a domy, auta i sloupy vrhají ostré stíny. V čase okolo 0:52 je pak zář tak silná, že nelze rozeznat předměty. Při maximálním jasu bolid patrně dosáhl okolo -20 magnitud (velmi hrubý odhad!). Pokud tomu tak bylo, byl asi jen stokrát slabší jak Slunce. Přibližně po dvou a půl minutách (čas videa 3:10) se u auta na parkovišti vlevo za budovou rozblikají světla spojená s alarmem a člověk nedaleko zpozorní a začne přecházet. Došlo k sonickému třesku. I bez zvuku na videu je jasné, že lidé jsou lehce zmateni. U krajnice zároveň někdo zastavil a prohlíží si kouřovou stopu.


Ruské zprávy, pravý kráter a falešný kráter

Dále zařazujeme i videoreportáže z Ruska. V prvním redaktorka popisuje zejména průběh úkazu a emoce lidí. Najdete zde některé záběry, které v minulých videích nebyly. V druhém videu jsou první záběry na kráter v ledu po dopadu meteoritu v jednom z čebarkulských jezer. Na třetím videu je vidět kráter, který ovšem s dnešními událostmi nesouvisí (leží v Turkmenistánu na plynovém poli, kde hoří už od roku 1971 poté, co se tam zhroutila zemina s plynovou kapsou a lidé jej zapálili, aby plyn neunikal do okolí). Rusové jej ve videu použili jen ilustračně, přesto mnozí nedopatřením věří, že je způsoben dnešním jevem (takže se nenechte zmást!).


Zajímavé fotografie

Závěrem ještě zajímavé fotografie - první dvě pochází z meteorologické družice METEOSAT 10 krátce po úkazu. Druhý snímek z družice je graficky "natažený" a je na něm proto lépe patrná struktura stopy. Další dvojice snímků ukazuje díru v ledu, která má být podle autora fotografie, starosty města Čebarkul, způsobena dopadem meteoritu na jezero. Výzkumníci si prohlíží tmavé kamínky, údajně meteoritické střepy (nepotvrzeno).

Související a doporučujeme:
[1] Nad Ruskem explodoval meteorit (Petr Horálek)
[2] Pád meteoritů na Čeljabinsk v Rusku (blog Evy Neureiterové)
[3] Zyal.livejournal.com: Další videa a obrázky
[4] Say26.com: Další videa a obrázky

  Horálek Petr   Zobrazeno: 26385x   Tisk
160. výročí barona Artura Krause
Soutěž: Sviťme si na cestu... 2014
Letní úpická expedice 2014
AstroTábor 2014

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Publikace o Arturu Krausovi: Vrámci projektu ROK ARTURA KRAUSE 2014, tedy připomínky 160. výočí narození významného pardubického rodáka, zakladatele první lidové hvězdárny v Čechách, propagátora sportu a technických novinek vydal Klub přátel Pardubicka ve spolupráci s Hvězdárnou barona Artura Krause publikaci "BARON ARTUR KRAUS". Autoři publikace PhDr. Jiří Kotyk a Petr Komárek popisují na 98 stranách historii rodu Krausů, život Artura Krause, jeho působení v nejrůznějších oborech činnosti. Je zde popsán jeho zájem nejen o astronomii a pozorování Slunce... publikace_kraus Foto: KPP

Více informací: ZDE

04.24 00:22 Astro P. Komárek

Studentské a pracovní pozice na Evropské jižní observatoři:

Evropská jižní observatoř (ESO) vypisuje výběrové řízení na pracovní místo v Garchingu (Instrumentation Engineer/Physicist). Dále je vypsán termín pro podání žádostí o studentský pobyt v ESO (ESO Studentship Programme Europe). Bližší informace najdete na jobs.eso.org.

04.23 20:43 Nezařazeno S. Ehlerová

Nouzový výstup z ISS: Zítra, ve středu 23. dubna, vystoupí z paluby stanice ISS ve skafandrech dva Američané, aby za zhruba 2 a půl hodiny vyměnili porouchanou řídící jednotku. Přenos z této zajímavé události vám nabídneme počínaje třetí hodinou odpoledne!
04.22 20:00 Kosmo V. Straka

Hezké velikonoce...: a jedno vesmírné vajíčko pro vás.

Mlhovina „vejce“ vyfotografovaná HST. Prach kolem hvězdy prý polarizuje světlo, které odráží a vytváří tak „obálky“. Jde o vznikající planetární mlhovinu.
04.21 08:32 Astro redakce

Dragon přiletěl do cíle!: Zásobovací plavidlo Dragon SpaceX-3 dnes ve 13:14 SELČ (přesně podle plánu) posádka stanice ISS zachytila vnější robotickou paží necelých deset metrů daleko. Přílet lodi byl v předchozích hodinách pronásledován menšími výpadky signálu Dragonu, ale vše se zdárně podařilo a tak se Drak stane kolem 15:45 pevnou částí stanice.
Dragon a k němu připojená robotická paže stanice Foto: TV NASA
04.20 13:28 Kosmo V. Straka

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce