Úvodní strana  >  Články  >  Exoplanety  >  HST potvrdil přítomnost vody na 5 exoplanetách

HST potvrdil přítomnost vody na 5 exoplanetách

Vzdálená hvězda prosvětluje atmosféru exoplanety - kresba Autor: NASA, Goddard Space Flight Center
Vzdálená hvězda prosvětluje atmosféru exoplanety - kresba
Autor: NASA, Goddard Space Flight Center
Dvě skupiny astronomů využily mimořádných kvalit Hubblova kosmického dalekohledu HST, přičemž se jim podařilo objevit slabé známky přítomnosti vodní páry v atmosférách pěti vzdálených planet za hranicemi Sluneční soustavy (tzv. exoplanet).

Přítomnost vodní páry v atmosférách byla objevena již dříve u několika exoplanet obíhajících kolem blízkých hvězd, avšak v tomto případě se jedná o první výzkum na základě průkazných měření, porovnání profilů a intenzity spektrálních čar u několika planetárních soustav.

Jedná se o pětici planet – WASP-17b, HD 209458b, WASP-12b, WASP-19b a XO-1b – obíhajících kolem blízkých hvězd. Intenzita spektrálních čar znamenajících přítomnost vody je u jednotlivých planet různá. Nejvíce vodní páry pravděpodobně obsahují exoplanety WASP-17b (což je planeta s mimořádně nafouklou atmosférou) a HD 209458b. Z výzkumů vyplývá, že i zbývající tři exoplanety obsahují v atmosféře vodu.

„Jsme přesvědčeni, že jsme objevili známky přítomnosti vodní páry u pěti exoplanet,“ říká planetolog Avi Mandell (NASA's Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Maryland), hlavní autor článku publikovaného v časopise Astrophysical Journal, který popisuje objev vodní páry v atmosférách planet WASP-12b, WASP-17b a WASP-19b. „Tato vědecká práce ve skutečnosti otevírá dveře k porovnání, jak velké množství vody je přítomno v atmosférách různých typů exoplanet, například u horkých a chladných planet.“

Výzkum je součástí studia zaměřeného na atmosféry exoplanet, který vede L. Drake Deming (University of Maryland, College Park). Oba týmy využily kameru Wide Field Camera 3 na palubě HST k detailnímu studiu absorpce světla při průchodu atmosférami exoplanet. Pozorování se uskutečnila v oboru infračerveného záření, kde je přítomnost vodní páry dobře detekovatelná. Astronomové porovnávali profily a intenzity absorpčních čar, a také shodnost signálů, což jim dává jistotu, že se jedná skutečně o vodní páru. Pozorování prokázala, že HST je schopen provádět výzkum atmosfér blízkých exoplanet.

„Objev atmosfér kolem exoplanet je ve skutečnosti mimořádně obtížný úkol. Avšak pomocí HST jsme schopni získat velmi zřetelný signál svědčící o přítomnosti vody,“ říká Drake Deming, jehož tým publikoval závěry výzkumu exoplanet HD 209458b a XO-1b ve stejném časopise. Tento tým použil novou techniku k prodloužení expozice, což umožnilo zvýšit citlivost provedených měření.

Známky přítomnosti vody však byly ve všech případech méně zřetelné, než se očekávalo. Astronomové se domnívají, že je to proto, že všech pět zkoumaných planet zahaluje vrstva mlhy nebo prachu. Tato „pokrývka“ může snížit intenzitu signálů z atmosféry exoplanet stejným způsobem, jakým vrstva mlhy může při fotografování potlačit jednotlivé barvy. Zároveň dojde charakteristickým způsobem ke změně profilu spektrálních čar vodní páry a dalších důležitých molekul.

Všech 5 exoplanet lze zařadit do kategorie tzv. horkých Jupiterů, což jsou poměrně hmotné planety obíhající velmi blízko svých mateřských hvězd. Vědci byli zpočátku překvapeni, že všech pět planet vypadá dost zamlženě. Avšak Drake Deming a Avi Mandell poznamenávají, že i další astronomové nalezli důkazy, že atmosféry některých exoplanet jsou částečně zakaleny.

Princip výzkumu atmosfér exoplanet Autor: NASA, Goddard Space Flight Center
Princip výzkumu atmosfér exoplanet
Autor: NASA, Goddard Space Flight Center
„Avšak tyto výzkumy v kombinaci s dalšími pozorováními pomocí HST ukazují, že existuje překvapivě velký počet planetárních soustav, u kterých jsou spektrální čáry vodní páry velmi slabé nebo nejsou ve spektru vůbec přítomny,“ říká Heather Knutson (California Institute of Technology), která na výzkumu spolupracovala s Drakem Demingem. „Z toho vyplývá, že exoplanety typu horkého Jupitera mohou v mnohem větší míře vlastnit atmosféry obsahující oblačnost či silný zákal a mohou být ve skutečnosti docela běžné.“

Velice výkonná kamera Wide Field Camera 3 na palubě HST je jedním z mála přístrojů schopných nahlížet do atmosfér exoplanet na vzdálenost několika biliónů kilometrů. Tyto výjimečné a náročné výzkumy mohou být realizovány pouze v případě, kdy exoplaneta přechází před nepatrným kotoučkem hvězdy, která tak zezadu prosvítí její atmosféru. Astronomové mohou v tomto případě identifikovat jednotlivé plyny v atmosféře planety na základě zjištění, které vlnové délky světla hvězdy skrz atmosféru planety procházejí a které jsou částečně pohlceny.

Zdroj: hubblesite.org
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



19. vesmírný týden 2025

19. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M13

Messier 13 alebo M13 (označovaná aj NGC 6205 a niekedy nazývaná Veľká guľová hviezdokopa v Herkulesovi, Herkulova guľová hviezdokopa alebo Veľká Herkulova hviezdokopa) je guľová hviezdokopa pozostávajúca z niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules. Messier 13 objavil Edmond Halley v roku 1714 a Charles Messier ho 1. júna 1764 zaradil do svojho zoznamu objektov, ktoré si nemožno mýliť s kométami; Messierov zoznam vrátane Messiera 13 sa nakoniec stal známym ako Messierov katalóg. Nachádza sa v pravej elevácii 16h 41,7m, deklinácia +36° 28'. Messier 13 je astronómami často opisovaný ako najúžasnejšia guľová hviezdokopa viditeľná pre severných pozorovateľov. M13 má priemer asi 145 svetelných rokov a skladá sa z niekoľkých stoviek tisíc hviezd, pričom odhady sa pohybujú od približne 300 000 do viac ako pol milióna. Najjasnejšou hviezdou v kope je červený obor, premenná hviezda V11, známa aj ako V1554 Herculis, so zdanlivou vizuálnou magnitúdou 11,95. M13 je od Zeme vzdialená 22 200 až 25 000 svetelných rokov a guľová hviezdokopa je jednou z viac ako stovky hviezdokôp, ktoré obiehajú okolo stredu Mliečnej cesty. Posolstvo z Areciba z roku 1974, ktoré obsahovalo zakódované informácie o ľudskej rase, DNA, atómových číslach, polohe Zeme a ďalšie informácie, bolo vyslané z rádioteleskopu observatória Arecibo smerom k Messieru 13 ako pokus o kontakt s potenciálnymi mimozemskými civilizáciami v tejto hviezdokope. M13 bola vybraná preto, lebo išlo o veľkú, relatívne blízku hviezdnu kopu, ktorá bola dostupná v čase a na mieste ceremónie. Hviezdokopa sa bude počas tranzitu pohybovať vesmírom; názory na to, či bude v čase príletu správy schopná prijať správu, sa rôznia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III. komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSHO filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 110x60 sec. Lights LRGB na jednotlivý kanál , master bias, 80 flats, master darks, master darkflats 28.4.2025 až 1.5.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »