Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Pozvánka na 54. praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

Pozvánka na 54. praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

Přednáška na praktiku pro pozorovatele proměnných hvězd Autor: Martin Mašek
Přednáška na praktiku pro pozorovatele proměnných hvězd
Autor: Martin Mašek
Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti pořádá další ročník letního pozorovacího praktika pro pozorovatele proměnných hvězd. Praktikum bude zaměřeno především na zvládnutí techniky pozorování proměnných hvězd pomocí CCD kamery a digitální zrcadlovky. Tento program je vhodný zejména pro začátečníky. Praktikum se uskuteční v Peci pod Sněžkou v týdnu od 26. 7. do 2. 8. 2014.

Dalekohledy při pozorování Autor: Martin Mašek
Dalekohledy při pozorování
Autor: Martin Mašek
Existuje řada nástrah, které je třeba překonat, aby pozorovatel produkoval hodnotná a přesná fotometrická data. Účastníci budou seznámeni s metodou CCD fotometrie a to komplexně především s důrazem na korektní postupy snímání a zpracování dat. Na programu je pozorování proměnných hvězd a tranzitujících exoplanet.

Hlavní téma praktika: Sekce má v současné k dispozici robotický dalekohled, který se momentálně nachází na pozorovatelně v Jílovém u Prahy u Roberta Uhláře. Jedním z témat bude výuka vzdáleného pozorování s tímto přístrojem. Dalším tématem je zpracování veřejně dostupných dat z přehlídek oblohy (ASAS, WASP, NSVS, Catalina).
Za jasného počasí bude v noci probíhat pozorování proměnných hvězd, především přes CCD kamery a digitální zrcadlovky.

Praktikum letos jen pro účastníky bez doprovodu. Oproti minulým ročníkům praktika bude letos organizované ubytování pouze v chatě ALENA. Z toho důvodu není možné se zúčastnit s doprovodem. Místo bude jen pro pozorovatele. Maximální kapacita je 16 míst.

Pozorování na praktiku pro pozorovatele proměnných hvězd Autor: Martin Mašek
Pozorování na praktiku pro pozorovatele proměnných hvězd
Autor: Martin Mašek
Pozorování: Pozorování bude probíhat na soukromé hvězdárně L. Bráta ALTAN.Observatory, která je situována přímo u penzionu ALENA. Kromě tamního vybavení (robotická montáž EQ-6 PRO SkyScan + RL Vixen VMC200L + CCD kamera SBIG ST-8) je možné (a vítané), aby si účastníci přivezli své dalekohledy a/či CCD/DSLR kamery. Pokud máte vybavení a potřebujete pomoci s technikou samotného pozorování, je účast na praktiku ideální příležitostí k zaškolení. Všichni pozorovatelé jsou srdečně zváni!

Doprava: Do Pece pod Sněžkou nejezdí vlak. Je možné dorazit autem či autobusem (zajistíme odvoz z autobusového nádraží na chatu). Parkování je možné zdarma na privátním parkovišti. Pro cyklisty je vhodná trasa č.2, která vede například z Pardubic přes Hradec Králové a Jaroměř, další cesty Vás pak dovedou do Pece pod Sněžkou.

Stravování:

Výlet na Sněžku Autor: Martin Mašek
Výlet na Sněžku
Autor: Martin Mašek
Stravovat se budou účastníci praktika individuálně. Na chatě je vybavená kuchyň, kde je možné si vařit. Nedaleko (do 500m) je mnoho restaurací. Po dohodě je možné objednat hotová jídla na oběd či večeři.

Cena: Týdenní pobyt si účastníci hradí a to ve výši 1540,- Kč (studenti) respektive 1645,- Kč (dospělí, pracující). V ceně je zahrnuto ubytování a u pracujících i rekreační poplatek pro ubytované v Peci pod Sněžkou (studenti jej neplatí). Lůžkoviny jsou v ceně.

Přihlášky: Své přihlášky – návratky na praktikum zasílejte na adresu lsmelcer@seznam.cz k rukám Ladislava Šmelcera. Přihlašte se co nejdříve, nejpozději do 30.6. 2014. Připojte kontaktní informace na sebe, v kolika osobách se dostavíte, zda přivezete nějaké vybavení, informaci o tom, zda jste pozorovatel začátečník či zkušený a případné další požadavky, co byste se na praktiku rádi naučili.
Přihláška je vázána na úhradu zálohy 50% z ceny pobytu předem. Zálohu budete platit Lubošovi Brátovi po zaslání seznamu přihlášených, který připravím. Luboš Vás pak bude kontaktovat ohledně provedení platby.

Pokud budete mít další dotazy, obraťte se na mě, jako kontaktní osobu
Ladislav Šmelcer
e-mail: lsmelcer@seznam.cz
telefon: 777 828 886

Sekce proměnných hvězd a exoplanet je odborná sekce České astronomické společnosti. Zaměřuje se na fotometrické pozorování proměnných hvězd a tranzitujících exoplanet. Byla založena v roce 1924.
Webové stránky sekce: var.astro.cz
Facebookovská stránka sekce (na klik).




O autorovi

Ladislav Šmelcer

Ladislav Šmelcer

Narozen v roce 1966 v Liberci, kde byl také zasažen astronomií již za raného mládí. Hlubšího vzdělání v astronomii se mu dostalo na pomaturitním studiu ve Valašském Meziříčí v letech 1988 - 1990. Prostředí se mu natolik zalíbilo, že na Hvězdárně Valašské Meziříčí pracuje od roku 1996 doposud. Hlavním jeho zájmem je fotometrie proměnných hvězd.



19. vesmírný týden 2025

19. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M13

Messier 13 alebo M13 (označovaná aj NGC 6205 a niekedy nazývaná Veľká guľová hviezdokopa v Herkulesovi, Herkulova guľová hviezdokopa alebo Veľká Herkulova hviezdokopa) je guľová hviezdokopa pozostávajúca z niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules. Messier 13 objavil Edmond Halley v roku 1714 a Charles Messier ho 1. júna 1764 zaradil do svojho zoznamu objektov, ktoré si nemožno mýliť s kométami; Messierov zoznam vrátane Messiera 13 sa nakoniec stal známym ako Messierov katalóg. Nachádza sa v pravej elevácii 16h 41,7m, deklinácia +36° 28'. Messier 13 je astronómami často opisovaný ako najúžasnejšia guľová hviezdokopa viditeľná pre severných pozorovateľov. M13 má priemer asi 145 svetelných rokov a skladá sa z niekoľkých stoviek tisíc hviezd, pričom odhady sa pohybujú od približne 300 000 do viac ako pol milióna. Najjasnejšou hviezdou v kope je červený obor, premenná hviezda V11, známa aj ako V1554 Herculis, so zdanlivou vizuálnou magnitúdou 11,95. M13 je od Zeme vzdialená 22 200 až 25 000 svetelných rokov a guľová hviezdokopa je jednou z viac ako stovky hviezdokôp, ktoré obiehajú okolo stredu Mliečnej cesty. Posolstvo z Areciba z roku 1974, ktoré obsahovalo zakódované informácie o ľudskej rase, DNA, atómových číslach, polohe Zeme a ďalšie informácie, bolo vyslané z rádioteleskopu observatória Arecibo smerom k Messieru 13 ako pokus o kontakt s potenciálnymi mimozemskými civilizáciami v tejto hviezdokope. M13 bola vybraná preto, lebo išlo o veľkú, relatívne blízku hviezdnu kopu, ktorá bola dostupná v čase a na mieste ceremónie. Hviezdokopa sa bude počas tranzitu pohybovať vesmírom; názory na to, či bude v čase príletu správy schopná prijať správu, sa rôznia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III. komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSHO filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 110x60 sec. Lights LRGB na jednotlivý kanál , master bias, 80 flats, master darks, master darkflats 28.4.2025 až 1.5.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »