Meteoru..." /> Cyklus citátů z jedinečné sbírky Jiřího Grygara začal vysílat Meteor | Multimédia | Články | Astronomický informační server astro.cz


Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Cyklus citátů z jedinečné sbírky Jiřího Grygara začal vysílat Meteor

Cyklus citátů z jedinečné sbírky Jiřího Grygara začal vysílat Meteor

Jiří Grygar obdržel v roce 2011 Nušlovu cenu České astronomické společnosti Autor: Vladimír Libý
Jiří Grygar obdržel v roce 2011 Nušlovu cenu České astronomické společnosti
Autor: Vladimír Libý
Přesně 50 let sbírá Jiří Grygar citáty z oblasti vědy. Každou sobotu, počínaje 6. zářím, máte v Meteoru unikátní možnost do sbírky nahlédnout.

Letos je tomu přesně 50 let, co si astrofyzik Jiří Grygar začal zapisovat moudrá slova vědců. Jak to začalo?

Při studiu vědecké literatury si všímal také okolností, za kterých vědecké práce vznikají. V biografiích významných vědců nacházel krátké výroky, doslova bonmoty, které velmi podstatně vystihují některý z problémů, který je dosti obecný a společný mnoha vědeckým disciplínám.

Jiří Grygar k tomu sám říká: „Protože se bonmoty, stejně jako vtipy, špatně pamatují, zapisuji si je. Citáty využívám při popularizačních veřejných vystoupeních, protože v krátkém bonmotu se zobrazí něco, co bych musel vysvětlovat mnoha slovy.“

Od 6. září 2014 Jiří Grygar každou sobotu, týden co týden, přichází do rozhlasového pořadu Meteor s novým citátem. Protože je jeho sbírka za půlstoletí nesmírně rozsáhlá, může cyklus trvat i několik let. „Budu je do Meteoru chodit říkat tak dlouho, dokud to bude posluchače bavit,“ slibuje astrofyzik.

Ve vysílání nezazní jen citát samotný, ale Jiří Grygar představí autora citátu a doplní citát svým originálním komentářem. Všechny citáty najdete také v archivu pořadu Meteor.




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.

Štítky: Citáty


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »