Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Staňte se kosmonautem!

Staňte se kosmonautem!

Ruská kosmická agentura Rosaviakosmos a ruský televizní kanál TV1 spojily síly a připravily novou televizní soutěž. Vítěz získá letenku na mezinárodní kosmickou stanici ISS.

Soutěžící budou podrobeni lékařské prohlídce. Dva vítězové soutěže se zúčastní výcviku v Hvězdném městečku. Na základě výsledků bude jeden z nich vybrán jako člen posádky lodě Sojuz a stráví týden v Ruské části ISS. Televizní diváci budou moci v reálném čase sledovat jeho přípravu ke startu. Vítěz se stane třetím členem ruské posádky vyslané k ISS v říjnu 2003.

Rosaviakosmos obdržel množství nabídek ke spolupráci včetně západních televizních stanic. Nejlepší podmínky nabídl TV1. Podrobnosti nebyly uvedeny. Soutěž by měla probíhat i v následujících letech, nebylo však zvěřejněno, kdo bude platit náklady na start.


Po prvním turistovi následují další

Agentura Rosaviakosmos poprvé rozvířila vody loňský rok, kdy si jako první nechala zaplatit za cestu turisty. Cesta jednoho turisty zaplatí téměř všechny výlohy na start.

Americký obchodník Denis Tito se stal v roce 2001 prvním kosmickým turistou. Jihoafrický podnikatel Mark Shuttleworth ho následoval minulý duben. Oba za cestu zaplatili 20 milionů dolarů.Americká popová hvězda Lance Bass se měl stát třetím vesmírným turistou, ale jeho cesta byla minulý měsíc zrušena, neboť včas nezaplatil.

Titova cesta zvýšila napětí mezi Ruskem a USA. V NASA panoval strach o stanici - nezkušený turista by mohl stanici ohrozit. Shuttleworthova cesta již proběhla téměř bez připomínek.

Ruský kosmický program nutně potřebuje peníze na starty lodí Sojuz, které jsou na ISS využívány jako záchranná plavidla a jsou nezbytné k zajištění trvalé obyvatelnosti stanice.

ISS je obývána od roku 2000. Stavěna je ve spolupráci Ruska, USA za přispění Evropy, Kanady a Japonska.Reuters,




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »