Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Kdy tedy vlastně poletí Andrew Feustel potřetí do vesmíru?

Kdy tedy vlastně poletí Andrew Feustel potřetí do vesmíru?

Andrew Feustel a Krtek.
Autor: NASA.

Podívejme se na tak trochu chaotické posunování amerického kosmonauta Andrewa Feustela, který je ústřední postavou našeho vzdělávacího projektu „Do kosmu s Krtkem 2018“, posádkami připravujícími se ke startu na Mezinárodní kosmickou stanici ISS. Poslední dobou se poměrně hojně hovoří o jeho třetím letu do kosmu, ovšem zda to bude až v březnu 2018 nebo už v prosinci letošního roku, je nejisté. Proč tomu tak je?

Původní nominace hovořila o jeho startu v březnu příštího roku v posádce Sojuzu MS-08, společně s ruskými kolegy Sergejem Prokopjevem a Olegem Artemjevem. Všichni tři se měli stát členy dlouhodobých expedic ISS číslo 55 a číslo 56, přičemž Expedici ISS 56 měl Andrew Feustel velet. Tento stav představuje i první logo Expedice 55, ještě se šesti kosmonauty podle původního letového plánu.

Dvě varianty loga dlouhodobé Expedice ISS 55, které se měl účastnit i Andrew Feustel. Autor: Archiv autora.
Dvě varianty loga dlouhodobé Expedice ISS 55, které se měl účastnit i Andrew Feustel.
Autor: Archiv autora.
Vše se zdálo úplně v pořádku, posádka začala vloni v létě se společným výcvikem, ale potom přišlo na podzim prohlášení Roskosmosu, že od března 2017 budou mít Rusové na Mezinárodní kosmické stanici dlouhodobě jen 2 své kosmonauty, místo dosavadních tří. A to znamenalo velké přeskupování připravovaných posádek, chystajících se k misi na ISS. Což postihlo i posádku, ve které se připravoval Andrew Feustel. Právě start v březnu 2018 bude totiž podle nového letového plánu ten, ve kterém poletí jen dvoučlenná posádka (jeden Rus a jeden Američan, třetí místo zůstane buď neobsazené, nebo ho Rusové prodají buď americké NASA, nebo některému dalšímu zájemci o kosmický let).

Výcvik v přežití po neplánovaném přistání na vodu (léto 2016). Autor: Instagram Roskosmos.
Výcvik v přežití po neplánovaném přistání na vodu (léto 2016).
Autor: Instagram Roskosmos.
Proto první zaznamenanou změnou bylo krátce po tomto rozhodnutí Roskosmosu Feustelovo přesunutí do posádky Sojuzu TM-10, který by měl startovat až v září 2018. Ale jen jeho osobně, ruští kolegové Prokopjev a Artemjev se v tu chvíli z nominací úplně ztratili. I tato posádka bude podle plánu jen dvoučlenná, resp. doplněná o dalšího „krátkodobého“ kosmonauta. Ale jméno ruského kosmonauta tam zatím uvedeno nebylo.

A další změna následovala o několik týdnů později – Andrew se vrátil zpátky do posádky Sojuzu MS-08 (pořád s plánovaným startem v březnu 2018), ale pořád sám, bez ruských kolegů. I tady zůstalo druhé místo v „jeho“ Sojuzu prozatím neobsazené – jak to ukazuje i nová varianta loga Expedice 55, kde jsou uvedena jen 4 jména, pátá pozice ruského kosmonauta je v logu označena jen „KOCMOHABT“ (rusky Kosmonaut).

Andrew Feustel při výcviku na centrifuze v Hvězdném městečku při přetížení 9G (leden 2017). Autor: Twitter A. Feustela.
Andrew Feustel při výcviku na centrifuze v Hvězdném městečku při přetížení 9G (leden 2017).
Autor: Twitter A. Feustela.
Složité manévry? To pořád ještě není všechno. V lednu 2018 oznamuje americká NASA, že uvažuje o prodloužení letu své kosmické veteránky Peggy Whitsonové, která je na ISS od  19. listopadu 2016. Její mise měla skončit po více než šestiměsíčním letu počátkem června letošního roku. Nyní se plánuje prodloužení jejího pobytu ve vesmíru na téměř roční misi; podobnou té, kterou ukončil před zhruba rokem její kolega Scott Kelly (Peggy byla jedním z astronautů, se kterými se původně na tuto první americkou roční misi počítalo). Nyní se tedy uvažuje o prodloužení její mise až do září 2017, čímž by její let mohl trvat 10 měsíců. Že to znamená další posuny v nominaci posádek (tedy toho třetího „volného“ křesla) není třeba dodávat.

Zkouška skafandru Sokol (leden 2017). Autor: Twitter A. Feustela.
Zkouška skafandru Sokol (leden 2017).
Autor: Twitter A. Feustela.
To pořád ale není všechno. Další změna v nominaci posádek přišla v minulých dnech. I když je zatím neoficiální, nebude určitě daleko od skutečnosti. Z našeho pohledu připravovaného programu „Do kosmu s Krtkem 2018“ je nejdůležitějším zjištěním další překvapivý posun Andrewa Feustela v nominacích ke kosmickému letu. Aktuálně to totiž vypadá, že by Feustelova půlroční mise měla začít už letos, v prosinci 2017 na palubě kosmické lodě Sojuz MS-07. Spolu s ním by v posádce byli Rus Alexander Skvortsov a americký kosmický nováček Scott Tingle. Na ISS by měl pracovat v posádkách Expedice 54/55. Zdali by byl i velitelem Expedice 55 není jasné, protože doposud byl plánovaným velitelem Expedice 55 Alexander Skvortsov, který spolu s Drewem bude sdílet kabinu Sojuzu MS-07. Ale uvedený seznam uvádí jako velitele Expedice 55 dokonce toho třetího z posádky – Scotta Tingleho.

Kromě výše zmíněného je Andrew Feustel se svými kolegy Tinglem a Skvortsovem i záložní posádkou předcházející posádky – Sojuzu MS-06. A výcviku ve Hvězdném městečku u Moskvy se Andrew Feustel stále ještě účastní v posádce se svými původními kolegy Prokopjevem a Artemjevem – naposledy tak tomu bylo v minulém týdnu, kdy se několik dní v lesích pod Moskvou snažili nezmrznout při výcviku přežití po přistání v nedostupné lokalitě.

Výcvik v přežití po zimním přistání v nepřístupném terénu (únor 2017). Autor: Twitter A. Feustela.
Výcvik v přežití po zimním přistání v nepřístupném terénu (únor 2017).
Autor: Twitter A. Feustela.
A jak to je s jeho kolegy z původní posádky? Místo startu plánovaného původně na březen příštího roku, jsou nyní Sergej Prokopjev a Oleg Artemjev uváděni v posádce Sojuzu MS-11, který by měl odstartovat do vesmíru v listopadu 2018.

Ale v tempu, jakým se letové nominace nyní mění, nemusí nic z výše uvedeného již za pár dní opět platit. Rozhodně se Vás ale budeme snažit i nadále informovat o vývoji již nyní populárního projektu „Do kosmu s krtkem 2018“.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Do kosmu s Krtkem 2018
[2] Andrew Feustel na české WikipediiO autorovi

Milan Halousek

Milan Halousek

Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.

Štítky: Andrew Feustel, Krteček, Do kosmu s Krtkem, Krtek


21. vesmírný týden 2017

21. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 22. 5. do 28. 5. 2017. Měsíc bude kolem novu. Večer je ideálně vidět Jupiter. V druhé polovině noci Saturn. Ráno je nízko na východě jasná Venuše. Vysoko na obloze pokračuje představení dvou jasnějších komet. Slunce je minimálně aktivní, na povrchu byly malé skvrnky. Doporučit tak můžeme spíše pozorování komet, které nebude rušit svit Měsíce, případně jedné i amatérsky dostupné supernovy. SpaceX vypustila dosud nejtěžší družici na dráhu přechodovou ke geostacionární a už se chystá statický zážeh dalšího Falconu 9 k letu s poněkud speciálnější lodí Dragon. Cassini se naposledy ohlédla směrem ke Slunci a vyfotografovala celý Saturn s jeho prstenci. Společnost Blue Origin přibrzdila ve vývoji motoru BE-4 nečekaná havárie. Očekáváme start rakety s čerpadly na elektřinu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Odhalené vrstvy Slunce

„Štěstí! Co je štěstí? Muška jenom zlatá, která za večera kol tvé hlavy chvátá …“. Slavné verše českého básníka Adolfa Heyduka, proslavené zejména scénou s Jaroslavem Marvanem a Ladislavem Peškem ve filmu Škola základ života. A právě tato „zlatá muška“, či její stejně pilná kamarádka, stála za

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ďalší diamant v korune?

Zelenkavá kométa Johnson (vpravo v strede), akoby smerovala do súhvezdia Severná koruna, ktorú tvorí sedmička hviezd v tvare písmena U naľavo . V skutočnosti je ich vzájomná poloha náhodná a nemá žiaden súvis. Kométa C/2015 V2 Johnson je aktuálne ozdobou nočnej oblohy, kedy vstupuje do obdobia jej najlepšej pozorovateľnosti. Vďaka vysokej oblačnosti majú najjasnejšie hviezdy halo, ktoré zvýrazňuje ich skutočnú farbu a spektrálny typ. Modré hviezdy sú najteplejšie a naopak čím je hviezda viac červená, tým je chladnejšia. www.facebook.com/pauliephotography

Další informace »