Prof. Dr. Jiří Březina, CSc. v pořadu Hlubinami vesmíru. Autor: TV Noe.Na sobotu 1. února 2014 připravila TV Noe další pokračování cyklu Hlubinami vesmíru. Hostem bude opět dr. Jiří Březina, protože dokončíme besedu z minulého dílu o planetologii.
Prof. Dr. Jiří Březina, CSc. v pořadu Hlubinami vesmíru. Autor: TV Noe.V besedě s geologem a planetologem Prof. Dr. Jiřím Březinou, CSc. se tentoktát již zaměříme na některá tělesa Sluneční soustavy. Prvním bude samozřejmě Slunce – jak např. určuje vlastnosti planet?
Čím je Merkur překvapivý? Jaké přináší zajímavosti výzkum Venuše? V čem je Jupiter a jeho měsíce Io a Europa pro geologa – planetologa fascinující? A co teprve Saturnův měsíc Titan? Víte, že písky na Titanu jsou také z benzenu?
Zajímá-li Vás pohled geologa na planety Sluneční soustavy a jejich měsíce, pak jste zváni k nevšednímu setkání na pozadí stále překvapujícího vesmíru.
Jindřich Suchánek je český publicista a popularizátor astronomie. Je autorem populárního vědecko-popularizačního pořadu Hlubinami vesmíru, který vznikl v roce 2007 na stanici TV Noe.
Přehled událostí na obloze od 23. 4. do 29. 4. 2018. Měsíc je mezi první čtvrtí a úplňkem. Večer je nad západem jasná Venuše. Jupiter je vidět už kolem půlnoci a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Na obloze se podíváme na asterismus, který připomíná číslici tři. Hledač exoplanet TESS s pomocí Falconu 9 úspěšně odstartoval. Devadesátky by se dožil Gene Shoemaker.
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2018
obdržel snímek „NGC 2264“,
jehož autorem je Pavol Kollarik
Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze Měsíc a ještě dál než leží Slunce, ve vzdálenosti 2180 světelných let, nalezneme „Vánoční stromeček“. Nu