Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Poslední finále 22. ročníku Astronomické olympiády

Poslední finále 22. ročníku Astronomické olympiády

Společná fotografie nejlepších řešitelů kategorií EF a GH 22. ročníku astronomické olympiády
Autor: Radka Křížová

V pátek 23. května proběhlo v Praze na Štefánikově hvězdárně a v kampusu Hybernská ústřední kolo 22. ročníku Astronomické olympiády pro „nejmladší kategorie“ EF a GH. Přesně padesátka nejlepších řešitelů krajských kol přijela ze všech koutů Česka, aby poměřila své síly v náročném celorepublikovém finále.

Mladší kategorie GH, určená pro 6. a 7. ročníky základních škol, proběhla již po několikáté v pražském Planetum, konkrétně na Štefánikově hvězdárně. Účastníci soutěžili v několika kolech. Soutěž byla zahájena výpočetní částí, při které finalisté zkoumali pohyb po Hohmannově elipse. Dále na řešitele čekaly úkoly na jednotlivých stanovištích rozmístěných po hvězdárně, které prověřily jejich všeobecný astronomický přehled, znalosti pozorovací techniky nebo znalosti jednotlivých objektů hvězdného nebe.

Stanoviště v hlavní kopuli Štefánikovy hvězdárny prověřilo u soutěžících mimo jiné i znalosti pozorovací techniky Autor: Tomáš Prosecký
Stanoviště v hlavní kopuli Štefánikovy hvězdárny prověřilo u soutěžících mimo jiné i znalosti pozorovací techniky
Autor: Tomáš Prosecký

Účastníci starší kategorie EF, určené pro 8. a 9. třídy základních škol, poměřili své znalosti v Kampusu Hybernská, společném projektu Magistrátu hlavního města Prahy a Univerzity Karlovy, jehož cílem je vytvořit centrum kultury, inovací, vědy a vzdělávání. Soutěžící opět museli prokázat všeobecný astronomický přehled, znalosti hvězdné oblohy a zejména pak své schopnosti v početní části klání. Zde zkoumali např. vlastnosti obyvatelné zóny planet, vzdálenost a rozměry hvězdy Betelgeuse nebo „hráli“ fiktivní galaktické šachy.

Finalisté kategorie GH během výpočetní části ústředního kola Autor: Lukáš Veselý
Finalisté kategorie GH během výpočetní části ústředního kola
Autor: Lukáš Veselý

Po zaslouženém obědě a přestávce byla pro všechny soutěžící a jejich doprovody připravena přednáška Mgr. Jakuba Rozehnala, Ph.D., ředitele Planetum, o migraci planet, po níž již následovalo tolik očekávané vyhlášení výsledků.

Vítězové kategorie EF

1. Viktorie Snášelová (Masarykovo gymnázium, Plzeň)
2. Tadeáš Smička (Základní škola Dr. Hrubého 2, Šternberk)
3. Vít Krejčí (Gymnázium Jana Nerudy, Praha)

Vítězové kategorie GH

1. Štěpán Remeš (Gymnázium T. G. Masaryka, Hustopeče)
2. Lukáš Mičko (Wichterlovo gymnázium, Ostrava-Poruba)
3. Petr Pavlík (PORG - gymnázium a základní škola, Praha)

Kromě nových vědomostí a zážitků byli účastníci odměněni hodnotnými cenami, pro ty na nejvyšších příčkách dokonce v podobě astronomických dalekohledů. Několik nejlepších řešitelů kategorie EF bude navíc pozváno na Mezinárodní workshop v astronomii a astrofyzice pro nadané žáky, kde budou mít šanci se utkat o místo v reprezentaci na Mezinárodní olympiádu v astronomii a astrofyzice pro juniory (IOAA jr.), která se bude tento rok na podzim konat v Rumunsku.

O Astronomické olympiádě

Astronomickou olympiádu vyhlašuje Česká astronomická společnost a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ve školním roce 2024/25 probíhá již její 22. ročník. Finále kategorií EF a GH předcházelo o týden dříve finále kategorie CD a březnové finále nejstarší kategorie AB.

Více informací o Astronomické olympiádě a její historii, výsledkovou listinu, zadání a vzorová řešení úloh finále naleznete na olympiada.astro.cz.

Partneři finále

Hlavním partnerem letošního finále kategorií GH a EF je pražské Planetum.

Poděkování

Autory úloh finále byli RNDr. Václav Pavlík, Ph.D., Jakub Vošmera, MMath., Ph.D., Bc. Radka Křížová a RNDr. Tomáš Franc, Ph.D.. Zadání recenzovali PhDr. Ing. Ota Kéhar, Ph.D. a RNDr. Tomáš Prosecký.

Jakožto organizátoři a porotci se na finále podíleli Mgr. Lenka Soumarová, RNDr. Tomáš Prosecký, RNDr. Tomáš Franc, Ph.D., RNDr. Václav Pavlík, Ph.D., Bc. Radka Křížová, Bc. David Kománek, Mgr. Magdalena Hrnková, Mgr. Stanislav Poddaný, Lukáš Veselý, Petra Horká a Filip Walter.

Kontakty a další informace

RNDr. Tomáš Prosecký
Vedoucí Štefánikovy hvězdárny, předseda ústřední komise Astronomické olympiády
Email: prosecky@planetum.cz




Štítky: Astronomická olympiáda


22. vesmírný týden 2025

22. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 5. do 1. 6. 2025. Měsíc bude v novu a bude jej možné vidět během dvou dnů ráno a večer. Planety se přiblížily úhlově Slunci, ráno trochu vykukuje Saturn a Venuše, večer mizí Jupiter a zůstává Mars. Aktivita Slunce je nyní opět nízká, přesto doslova odnikud nastala silná erupce. Česká vláda schválila realizaci letu Aleše Svobody do kosmu. Očekáváme start čínské mise Tianwen-2 k planetce a snad i test Super Heavy Starship. Před 85 lety se narodil fyzik Kip Thorne, nositel Nobelovy ceny za detekci gravitačních vln, který vystoupí 28. 5. v Praze s přednáškou v Karolinu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nový Měsíc

16 hod.20min starý Měsíc.

Další informace »