Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  9. vesmírný týden 2016

9. vesmírný týden 2016

Mapa oblohy 2. března 2016 v 19:00 SEČ. Data: Stellarium

Přehled událostí na obloze od 29. 2. do 6. 3. 2016. Měsíc bude kolem poslední čtvrti. Jupiter je vidět téměř celou noc. Ráno je nejlepší pozorovací okno pro planety Saturn a Mars, v záři vycházejícího Slunce se ztrácí Venuše. Aktivita Slunce je opět nízká. Ke startu se chystá raketa Falcon 9 s družicí SES-9, jejíž start byl minulý týden odložen. Na Zemi přistane kosmická loď Sojuz TMA-18M s dlouhodobou posádkou ISS.

Obloha

Měsíc bude v poslední čtvrti ve středu 2. 3. v 0:11 SEČ. Nás mohou zaujmout jeho blízká setkání s jasnými objekty na obloze, tedy především s planetou Mars a se Saturnem. První setkání nebude moc těsné a odehraje se již v pondělí a úterý ráno, kdy Mars a Měsíc bude dělit úhlová vzdálenost kolem osmi respektive o den později pěti stupňů. A hned ve středu 2. března dojde k setkání se Saturnem, kdy obě tělesa budou necelé tři stupně od sebe.

Planety:

Jupiter (–2,5 mag) je ve výšce 20° nad východem již po 20. hodině. Úkazy jeho měsíců a přechody Velké červené skvrny (GRS) jsou shrnuty v tabulce níže.
Ideální výšku má ráno planeta Mars (0,2 mag). Stoupá také Saturn (0,5 mag). Jasná jitřenka, planeta Venuše (–3,9 mag), klesá k obzoru na jihovýchodě a je už jen obtížně viditelná, možná bude lepší ji vyhledat ve dne výše nad obzorem vpravo od Slunce.

Přechody GRS   Úkazy měsíců
28. 2. 22:50   29. 2. Europa přechod stínu 21:31 – (0:20)
Europa přechod měsíce 21:56 – (0:40)
Io přechod stínu 23:34 – (1:49)
Io přechod měsíce 23:45 – (1:59)
2. 3. 0:25; 20:20   1. 3. Kallisto přechod stínu zač. 4:07
Io zatmění zač. 20:46
Io zákryt konec 23:11
4. 3. 2:05; 21:55   2. 3. Io přechod stínu konec 20:17
Io přechod měsíce konec 20:25
6. 3. 3:45; 23:35   6. 3. Ganymed zatmění zač. 2:56
Časy jsou v SEČ.

Aktivita Slunce se opět snížila, a to i přesto, že o víkendu se uprostřed slunečního kotouče nacházela zajímavá skupinka malých skvrn. Na skvrny na Slunci se můžeme dívat on-line prostřednictvím družice SDO.

Pozorovatelé komet jistě pokračují ve vyhlížení komety C/2013 US10 (Catalina). Ovšem ta již poměrně zeslábla a aktuálně není tou nejhezčí kometkou oblohy. Catalinu najdeme nyní mezi Kasijopeou a Vozkou v Žirafě a její kráse ubírá i nižší poloha nad severním obzorem. Nejhezčí kometkou je nyní C/2014 S2 (PanSTARRS). Nachází se poblíž Kochabu v zadní části Malé medvědice. To znamená, že je mnohem výše nad obzorem a tudíž subjektivně hezčí i na horší obloze.

Kosmonautika

  • Raketa Falcon 9 sice provedla úspěšně statický zážeh, ovšem dva plánované termíny startu byly vyplněny odklady. Zatímco u prvního odkladu hrálo svoji roli i počasí, u druhého odkladu, kdy odpočet se zastavil v čase 1:41 minuty před startem, šlo o problém s čerpáním silně podchlazeného kapalného kyslíku. SpaceX toto okysličovadlo ochlazuje pod -200 °C, což umožňuje dostat do rakety větší objem kyslíku, ovšem s čerpáním se musí čekat až na poslední půlhodinu před startem, aby se kyslík nestihl ohřát. A právě s přípravou a čerpáním se vyskytl problém, který odložil start aktuálně na noc z neděle na pondělí. Start je tedy v plánu 29. 2. v 0:46. Živě a česky komentovaný přenos připravuje Kosmonautix.cz.
  • 2. března by se měla od ISS odpojit kosmická loď Sojuz TMA-18M s částí posádky Expedice 46 z ISS. Na palubě bude kromě Volkova, který byl na stanici od září, také dvojice dlouhodobé roční mise, tedy Kornijenko a Kelly.

Výročí

  • 28. února 1966 (50 let) došlo k havárii letounu T-38 originální posádky Gemini 9, která přitom zahynula. K letu se tehdy chystal Elliot See a Charles Bassett a na palubě Gemini 9 měli letět v červnu toho roku. Misi známou nakonec jako Gemini 9A nakonec absolvovala posádka Thomas Stafford a Eugene Cernan, kteří letěli v druhém T-38. Zatímco hlavní posádce se přistání nepovedlo, záložní přistála v pořádku po opakovaném pokusu o přistání. Ačkoli vyšetřování nehody nakonec vedlo k chybě pilota, nepomohlo tomu velmi špatné počasí v místě přistání, které znemožnilo vizuální přistávací manévr.

Výhled na příští týden

  • Úplné zatmění Slunce v Asii
  • Večerní srpek Měsíce
  • Výročí: Sputnik 9
  • Výročí: konec éry raketoplánů
  • Výročí: Urbain Le Verrier
  • Výročí: objev planety Uran

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v únoru ke stažení v PDF,
sekce Obloha aktuálně.
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. 

Štítky: Vesmírný týden, Gemini 9


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M81 LRGB nové spracovanie

Dvojice galaxií ve Velké Medvědici. Jistě si na ně vzpomene každý amatérský astronom, ze kterého se mnohdy později vyklubal i astronom profesionální. Byl to většinou čtvrtý objekt při hledání „mlžných“ objektů na noční obloze malým dalekohledem. Hned po galaxii v Andromedě, planetární mlhovině

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planeta Uran

Další informace »