Úvodní strana  >  Novinky

Novinky

Halo kolem Měsíce Ostatní

Halo kolem Měsíce

V neděli večer se vyskytlo pěkné halo kolem Měsíce. Informovala o něm i čtenářka Kateřina Mikulová z Nového Jičína. Fotografie se objevila i na Astrofóru. Kruh kolem Slunce či Měsíce vzniká jako nejčastější halový jev na ledových krystalcích, v tomto případě tvořících vysokou závojovitou oblačnost.

Martin Gembec Astronomie

Jasná kometa v koronografu SOHO

Poměrně jasný sungrazer - kometa - je vidět vlevo dolů od zakrytého Slunce v koronografech SOHO LASCO C3 a za nedlouho i LASCO C2. Podle směru pohybu jde o kometu z Kreutzovy rodiny komet. Takové prakticky lízají povrch Slunce a tak i tuto kometu čeká nejspíš zánik. Děkujeme za upozornění Vladimíru Koželuhovi a zdravíme do Sázavy.

Martin Gembec Astronomie

Čínská Chang'e 5 přistála na Měsíci

Dnes kolem 16:11:39 SEČ (podle vyjádření Michala Václavíka z České kosmické kanceláře) se podařilo měkce dosednout sondě Chang'e 5 na povrch Měsíce. Animace z dosednutí je k nahlédnutí na Twitteru. Sonda má v dalších dnech odebrat vzorky, které mají být dopraveny na Zemi ještě tento týden.

Redakce Astro.cz Ostatní

Živé vysílání na Facebooku: Must We Leave the Earth?

Jak bude vypadat budoucnost průzkumu vesmíru? O SpaceX, dlouhých letech a dopadech na lidské tělo bude mluvit americká expertka Deborah Barnhart. Deborah Barnhart byla jednou z prvních žen, které získaly osvědčení pro boj a řízení vojenských námořních plavidel; později velela pěti jednotkám a pracovala s ponorkami, vzdušnými i vesmírnými technologiemi. Barnhart se později stala viceprezidentkou Hamilton Sundstrand Space, Sea Systems International a Honeywell Space and Defense a nyní je CEO emerita U.S. Space and Rocket Center.

Moderátorem diskuze v anglickém jazyce je fyzik Jan Tomáštík z Univerzity Palackého v Olomouci a České akademie věd. Dr. Tomáštík je mimo jiné absolventem Fulbrightova stipendia.

Odkaz na Facebook

Martin Gembec Astronomie

Sluneční aktivita sílí

Sotva v minulém týdnu zapadla jedna aktivní oblast, která překypovala aktivitou a množstvím skvrn, objevila se na druhé straně slunečního kotouče další (AR2781). Neopakuje se tedy scénář z minulých týdnů a místo poklesu aktivity téměř na nulovou úroveň tu máme naopak další nárůst. Nastávající cyklus evidentně pomalu nabírá dech. Bude to trvat ještě roky, než poznáme jeho sílu. Mezitím se podívejte na aktuální snímek Slunce, kde jsou skvrny vidět. Nebo vytáhněte dalekohled vybavený správnými filtry. Aktuální info též na Solarham.net.

Martin Gembec Astronomie

Velká skupina skvrn na Slunci

Doslova z ničeho vyrostla během neděle velká skupina skvrn. Tam, kde byla o víkendu jen zajímavá kativní oblast je nyní hodně skvrnek a oblast se dále vyvíjela během pondělka. Vypadá to, že především na Moravě bude ve středu hezky, tak se na Slunce určitě podívejte. Jenom nezapomeňte správné bezpečné vybavení (jako např. fólii na pozorování Slunce).

Redakce Astro.cz Astronomie

Mimořádná přednáška: Nobelova cena za teoretický i experimentální výzkum černých děr.

22. října 2020 od 18:15, délka 90 minut + diskuse
Živé streamování přednášky lze sledovat na stránce N1 v pavilonu IMPAKT.
https://www.mff.cuni.cz/cs/verejnost/multimedia/impakt-stream
Záznam bude následně k dispozici skrze kanál LLionTV na YouTube.
https://www.youtube.com/user/LLionTV
Během a na závěr přednášky bude možné pokládat otázky skrze aplikaci slido.


Novinky můžete odebírat přes RSS.


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »