Úvodní strana  >  Novinky

Novinky

Josef Jíra Astronomie

Plzeňská okna do vesmíru III

Přijměte pozvání na astronomický seminář v termínu 16. 11. 2019 v Plzni, který pořádá Západočeská pobočka ČAS ve spolupráci s 25. ZŠ v Plzni a Fakultou pedagogickou ZČU. Seminář svým obsahem navazuje na legendární populárně naučný seriál Okna vesmíru dokořán, který od roku 1981 vysílala Československá televize. Více informací na www.zpcas.cz

Josef Jíra Astronomie

Výstava OBLOHA v atriu GFK prodloužena!

Do 30. září je prodloužena v atriu výstava Obloha Gymnázia Františka Křižíka. Své fotografie hvězdné oblohy, galaxií polárních září, halových jevů, duh a další zde představí několik amatérských i profesionálních fotografů.

Pavel Suchan Astronomie

Odhalení uličky Kurta Gödela

Přijďte si vzpomenout na významného brněnského rodáka, Hvězdárna a planetárium Brno pořádá křest uličky nesoucí jeho jméno! V úterý 27. srpna 2019 od 12:30. Sraz je v uličce kolmé na ulici Pekařskou, poblíž rodného domu Kurta Gödela, na rohu lékárny "Na Pekařské". Uličkou od zastávky tramvaje č. 5 nebo 6 chodíte směrem k parku Studánka. Brněnští zastupitelé dali název dosud bezejmenné uličce spojující Pekařskou ulici s ulicí Husovou. Ponese jméno světoznámého matematika a logika Kurta Gödela.

Redakce Astro.cz Astronomie

ČRo Pardubice: Radioporadna s Petrem Horálkem

Dobytí Měsíce před 50 lety a současné plány kosmického výzkumu. Byli jsme skutečně na Měsíci? Pozvánka na nejbližší úkazy až do konce roku 2019 včetně roje Orionidy nebo vzácného přechodu Merkuru 11. listopadu po poledni. Pozvánky na pozorování oblohy, přednášky i fotografické kurzy. Záznam rozhovoru s Petrem Horálkem najdete v archivu pořadu.

Jindřich Suchánek Astronomie

TV Noe připomíná Luboše Perka

BLAHOPŘEJEME – doc. Luboš Perek slaví 100 let – Astronom doc. Luboš Perek se dožívá v pátek 26. července neuvěřitelných 100 let. Patří bezesporu k nejvýznamnějším českým osobnostem. Působil např. jako vedoucí Úřadu OSN pro kosmické záležitosti, byl v 60. letech generálním tajemníkem Mezinárodní astronomické unie, také ředitelem Astronomického ústavu Akademie věd či předsedou České astronomické společnosti. Dnes je po něm také pojmenován největší český teleskop umístěný v Astronomickém ústavu v Ondřejově - tzv. Perkův dalekohled. TV Noe s ním natočila před třemi lety dva díly pořadu Hlubinami vesmíru. My si tuto významnou osobnost připomeneme v pátek ve 22:25 uvedením prvního dílu. Druhý mohou zájemci shlédnout v našem video archívu.

Web a Facebook

Josef Jíra Astronomie

Výstava OBLOHA v atriu Gymnázia Františka Křižíka

V úterý 4. června proběhla vernisáž výstavy Obloha v atriu Gymnázia Františka Křižíka. Na výstavě je k vidění okolo 80 fotografií hvězdné oblohy, galaxií, polárních září, halových jevů, duh a dalších jevů. Své fotografie zde představuje několik fotografů - Václav Uhlíř, Libor Šmíd, Pavel Pech, Josef Jíra, Jan Hosnedl a další. Více informací na www.zpcas.cz

Redakce Astro.cz Astronomie

Legendární Kip Thorne bude přednášet v Praze

V květnu v Praze prosloví Kip Thorne, nositel Nobelovy ceny za fyziku za rok 2017 (objev gravitačních vln), několik přednášek. První Bolzanova přednáška je pouze na registraci, ale další dvě nikoliv a zejména posluchárna na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde profesor Thorne bude mít v pátek 17. 5. v 17:00 přednášku pro veřejnost, má k disposici několik stovek míst. Kip Thorn je vynikající přednášející, mj. také hlavní vědecký poradce filmu "Interstellar". Vstup na přednášky je zdarma, přednášky proběhnou v angličtině. Více v programu (PDF)

Martin Gembec Astronomie

Uctění památky M. R. Štefánika

V neděli 14. dubna 2019 uctila Česká astronomická společnost památku Milana Rastislava Štefánika, jehož 100. výročí tragického úmrtí si všichni připomeneme 4. května. Následoval odborný seminář o M. R. Štefánikovi v budově Štefánikovy hvězdárny. 

Jan Kožuško Astronomie

Známe finalisty 16. ročníku Astronomické olympiády

V pátek 12. a v sobotu 13. dubna se v Planetáriu Praha sešla 15členná porota krajského kola Astronomické olympiády. Vyhodnotila více než tisícovku prací a vybrala sedm desítek finalistů do květnových celostátních kol v Praze a Opavě. Výsledky jsou již teď k dispozici na webu Astronomické olympiády. Zvláštní poděkování za poskytnutí zázemí pro práci poroty patří řediteli Planetum, Jakubu Rozehnalovi.


Novinky můžete odebírat přes RSS.


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024

Další informace »