Úvodní strana  >  Novinky

Novinky

Martin Gembec Astronomie

Super Heavy Starship odklad

V našem článku najdete veškeré detailní informace k prvnímu pokusu o start největší rakety na světě. První pokus byl v pondělí 17. 4. po 15. hodině SELČ odložen. Problém byl v zaseklém ventilu tlakovacího média na 1. stupni. Nový termín pokusu o start bude zřejmě ve středu 19. 4.

Soňa Ehlerová Ostatní

Gaia Vari: šance pro všechny pracovat s daty družice Gaia

Gaia Vari je projekt občanské vědy (citizen science) podporovaný Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Zaměřuje se na výzkum proměnných hvězd, tedy přesněji na jejich kvalifikaci a hodnocení. Dobrovolníci budou hodnotit proměnné hvězdy, kontrolovat automaticky určené objekty a všeobecně pracovat s daty družice Gaia (ESA).

Martin Gembec Astronomie

Uvidíme polární záři?

Množí se nám dotazy, jak to vypadá se šancí na viditelnost polární záře. V noci na pondělí, 26. 2. byla totiž zaznamenána zvýšená geomagnetická aktivita a slabá polární záře byla vyfotografována na webkamerách ČHMÚ. Očima bychom si ničeho pořádně ani nevšimli. K Zemi však mířil ještě jeden, možná výraznější oblak plazmatu a tak se další záře čekají v noci na úterý 27./28. 2. 2023. Pokračování...

Jan Herzig Astronomie

Nový cíl Lucy má jméno

Nedávno na našem webu vyšel článek informující o tom, že americká sonda Lucy si prohlédne o jednu planetku více. V době vydání článku měla tato planetka jen katalogové označení 1999 VD57. Nyní ji bylo Mezinárodní astronomickou unií přiděleno jméno Dinkinesh. Jedná se o etiopské jméno pro známou nalezenou kostru australopithéka, které se ve světě říká Lucy a podle které dostala jméno právě sonda Lucy.

Soňa Ehlerová Astronomie

Přednáška generálního ředitele ESO v Praze

V úterý 21.2. v 18:00 v pražském Planetáriu bude mít přednášku o Evropské jižní observatoři (ESO) její generální ředitel, prof. Xavier Barcons. Druhým řečníkem bude Dr. Suzanna Ramsay (ESO, ELT instrumentation manager). Po přednášce bude následovat diskuse. Vstup zdarma, přednáška bude anglicky, otázky budou v případě zájmu přetlumočeny. Více informací na stránkách planetária https://www.planetum.cz/porad/eso-at-60/.

Soňa Ehlerová Astronomie

Konference AstroEdu 2023

Konference AstroEdu se snaží být platformou pro vědce i pro učitele a popularizátory. Druhý ročník tohoto setkání se uskuteční v květnu letošního roku (10.-12.5.) v Torontu (nebo online). Přihlašování na konferenci je otevřeno (https://astroeducon.org/2023/).

Martin Gembec Astronomie

Po delší odmlce silná erupce na Slunci

Již 3. ledna došlo k velmi silné erupci na Slunci. Bylo to ještě v době, kdy byla aktivní oblast schována na odvrácené polokouli. Mezitím se natáčí směrem k nám a přivítala nás další erupcí nejsilnější kategorie, X1. Pokud vydrží, za několik dnů jsou podobné erupce významné pro nás na Zemi, protože mohou silně ionizovat atmosféru a hmota při nich uvolněná by mohla zasáhnout magnetosféru a způsobit polární záře.

Soňa Ehlerová Ostatní

Beamline for schools

Beamline for schools (BL4S) je mezinárodní fyzikální soutěž pro studenty středních škol. Organizuje ji CERN (Conseil Européen pour la recherche nucléaire, Evropská organizace pro jaderný výzkum) a úkolem týmů je vymyslet projekt, který by se dal uskutečnit na urychlovači částic. Více na stránkách https://beamlineforschools.cern/.


Novinky můžete odebírat přes RSS.


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024

Další informace »