Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina Červený pavouk

Uznání: Garrelt Mellema (Leiden University) et al., HST, ESA, NASA

Jakou krásně upletenou síť dokáže utkat planetární mlhovina. Planetární mlhovina Červený pavouk vykazuje komplexní strukturu, která vzniká, když normální hvězda odhazuje své vnější vrstvy a stává se bílým trpaslíkem. Tato symetrická planetární mlhovina s dvěma laloky s oficiálním pojmenováním NGC 6537 hostí jednoho z nejvíce horkých, vůbec kdy pozorovaných bílých trpalíků, pravděpodobně část podvojné hvězdné soustavy. U vnitřních větrů vyvěrajících z centrálních hvězd zobrazených ve středu byl změřen přebytek rychlosti 1000 kilometrů za sekundu. Tyto větry rozpínají mlhovinu, foukají podél stěn mlhoviny a působí vlny horkého kolidujícího plynu a prachu. Atomy zachycené v těchto kolidujících rázových vlnách vyzařují světlo zobrazené na snímku v reprezentativních barvách nahoře. Mlhovina Červený pavouk leží v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Vzdálenost není sice dost dobře známa, ale odhaduje se kolem 4000 světelných let.

Štítky: Planetární mlhovina, NGC 6537, Red Spider Nebula


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »