Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pásový dopravník pro raketoplán

Uznání: KSC, NASA

Pásové dopravníky NASA jsou největšími existujícími pásovými vozidly. Přestože dopravníky mají přes 5000 koňských sil, tak jejich největší rychlost je při plném nákladu méně jak dva kilometry za hodinu. Pro řízení jednoho transportéru je potřeba jedenácti lidí. Spotřeba dieselového paliva je kolem 350 litrů na kilometr (méně jak 0.007 míle na galon). Úlohou dopravníků je přesun raketoplánů NASA, zcela zkopletovaných se startovacími platformami z montážní budovy (Assembly Building) na startovací rampu (Launch Pad) v Kennedyho kosmickém středisku (Kennedy Space Center) na Floridě, USA. Dva z těchto hmotných strojů slouží ještě z dob Apolla, najely už přes 4000 kilometrů a přitom svůj náklad vždycky udržovaly perfektně zpříma. Na tomto obrázku pásový dopravník přepravuje na rampu raketoplán Columbia před jeho startem 1. března na poslední servisní výpravu kosmického dalekohledu Hubble Space Telelescope.

Štítky: Raketoplán, Crawler


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »