Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Regolit na asteroidu Eros

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Z výše padesáti kilometrů nad asteroidem Eros se zdá, že povrch jednoho z jeho největších kráterů pokrývá neovyklá substance: regolit. Tloušťka a složení povrchového prachu, kterým regolit je zůstává předmětem mhoha výzkumů. Mnoho regolitu na planetce 433 Eros pravděpodobně vzniklo během jeho dlouhé historie početnými malými impakty. Na tomto pohledu ve skutečných barvách pořízeném automatickou sondou NEAR-SHOEMAKER, která obíhala Eros v letech 2000 a 2001, hnědé oblasti indikují regolit, který byl chemicky změněn expozicí vůči slunečnímu větru při dopadech mikrometeoritů. O bílých oblastech se myslí, že byly vystaveny poměrně menší expozici. Balvany viditelné uvnitř kráteru se zdají hnědé a tak indikují buď to, že jsou dost staré na to, aby se jejich povrch opálil slunečním větrem, nebo že se nějak pokryly nějakým tmavým povrchovým regolitem.

Štítky: Asteroid, Eros, Regolit


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »