Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádiová záhada středu Galaxie

Uznání: N. E. Kassim, D. S. Briggs, T. J. W. Lazio, T. N. LaRosa, J. Imamura (NRL/RSD)

Radioastronomové se naladili na střed naší Mléčné dráhy a zkoumají toto komplexní a tajemné místo. Tento překvapivě nádherný obrázek s prvotřídním rozlišením pokrývá kolem středu Galaxie oblast asi 4x4 stupně. Snímek byl vytvořen na základě údajů radiových vln o délce 1 metru získaných radioteleskopy Very Large Array u města Socorro v Novém Mexiku v USA. Samotný galaktický střed je na okraji extrémně jasného objektu s označením Sagittarius (Sgr) A, o kterém se předpokládá, že hostí černou díru s hmotností miliónu slunečních hmot. Podél galaktické roviny, která běží obrázkem diagonálně, jsou trýzněná mračna plynu, syceného energií z horkých hvězd a zbytky po supernovách ve tvaru bublin (supernova remnant - SNR), což jsou známky bouřlivého a energetického kosmického prosředí. Ale možná že nejtajemnější jsou oblouky, prameny a vlákna, kterými se tato scéna jen hemží. Nejistota o jejich původu je výzvou pro současné teorie dynamiky galaktického středu.

Štítky: Rádio, Mléčná dráha, Galaktický střed


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »