Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dva milióny galaxií

Uznání a copyright: S. Maddox (Nottingham U.) et al., APM Survey, Astrophys. Dept. Oxford U.

Náš vesmír vyplňují galaxie. Galaxie, obrovské konglomeráty hvězd, plynu, prachu a tajemné tmavé hmoty, jsou základními stavebními kameny vesmíru ve velkém měřítku. I když se vzdálené galaxie od sebe vzájemně vzdalují jak se vesmír rozpíná, tak gravitace vzájemně přitahuje sousední galaxie za vzniku skupin galaxií, kup galaxií a dokonce ještě větších rozpínavých vláken. Některé z těchto struktur jsou viditelné na jedné z nejúplnějších galaktických map oblohy: na mapě galaktické přehlídky oblohy APM, která byla dokončena počátkem let 1990. V oblasti kolem 100 stupňů napříč směrem k jižnímu pólu naší Galaxie Mléčné dráhy je zaznamenáno přes 2 milióny galaxií. Jasné oblasti představují více galaxií, zatímco modřejší barvy jsou znakem větších průměrných galaxií. V místech, kde dominují jasné místní hvězdy jsou vyseknuty tmavé čtverce. Z analýzy údajů v této mapě vyplynulo mnoho vědeckých objevů včetně toho, že vesmír byl ve velkých měřítcích překvapivě složitý.

Štítky: Galaxie, APM, Large scale structure


30. vesmírný týden 2018

30. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 23. 7. do 29. 7. 2018. Měsíc bude v úplňku a nastane dlouhé úplné zatmění. Mars bude v opozici se Sluncem. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn. Ráno je vidět také Neptun a Uran. Očekáváme dva starty s celkem 14 družicemi v jednom dni, respektive během čtvrt hodiny. Před 45 lety odstartovala v lodi Apollo na palubu orbitální stanice Skylab poslední dlouhodobá posádka.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noc v Horách

Tahle fotka vznikala dost zajímavě. Nemohl jsem najít žádnou kompozici, a nebylo moc času kvůli měsící co vycházel relativně brzo. Nakonec mě napadlo tohle panorama. Začal jsem oblohou, (6 snímků na Star Adventurer montáži asi 3 metry pod vrcholem který blokoval poryvy větru). Po nafocení oblohy jsem vylezl na nejvyšší bod, sundal montáž, nasadil kulovou hlavu a začal hledat správně popředí. Našel jsem toto - viz. fotka - a začal snímat. Bohužel jsem úplně zapomněl na měsíc, a ten vylezl nad skalní útvary kus ode mě krásně akorát na předposlední fotku popředí (7 fotek) Nezbývalo nic jiného než začít znova s měsíčním světlem. Když se na to dívám s časovým odstupem, ani mi to měsíční světlo tak nevadí - alespoň se zvýraznila skála uprostřed fotky, na které se marně se svou čelovkou a bundou černou jak noc snažím vyniknout. Při focení popředí byla již mléčná dráha posunutá asi o vzdálenost osvětlené části prostředního kamene, nicméně oblohu jsem se spodkem srovnal podle siluet hor na panorama s montáží. Výšlap to byl docela těžký, i pár divokých prasat s krávami jsem potkal, takže jsem opravdu rád že něco vyšlo. Původně jsem myslel že tu i přespím, nicméně byla taková zima, že jsem se po hodině snahy usnout rozhodl vstát a jít zpátky dolů. (ne, neměl jsem spacák :) ).

Další informace »