Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Supernova, která přežila

Uznání: Justyn R. Maund (IoA/Univ. Cambridge) et al., ESA.
Vložený snímek vlevo: Isaac Newton Telescope, dole: Hubble WFPC2, vpravo: Hubble ACS

Začněme celkovým pohledem na krásnou spirální galaxi M81 a pokračujme vloženými snímky (vlevo, dole a vpravo), které se přibližují k samotné přeživší hvězdě. Ve středu posledního pole je vpravo od středu hvězda, o které se nedávno zjistilo, že přežila kosmické kataklysma - výbuch supernovy své doprovodné složky. Světlo z tohoto kosmického výbuchu, který byl pravděpodobně způsoben zhroucením jádra hvězdy původně více jak 10 krát hmotnější než Slunce, poprvé dosáhlo Zemi před 10 lety a bylo katalogizováno jako supernova SN 1993J. Přestože samotná supernova už není viditelná, tak blízko složky hvězdy, známé jako první, která přežila supernovu v podvojné soustavě, lze stále vidět světelná echa od prachu v oblasti. Astronomové věří, že podivnosti pozorované u této supernovy lze vysvětlit podstatným přenosem materiálu na přežívající složku během několika málo stovek let před hvězdnou explozí. SN 1993J z blízké M81 byla druhou nejjasnější soudobou supernovou po supernově SN 1987A ve Velkém Magelanově mračnu.

Štítky: Supernova, Binary star, M81, Sn1993j


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »