Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencová galaxie AM 0644 741 z Hubbla

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA / STScI), J. Higdon (Cornell) ESA, NASA

Jak mohla galaxie získat tvar prstence? Lem modré galaxie zachycené vpravo je nesmírná prstencovitá struktura o průměru 150 000 světelných let, která se skládá z nově vzniklých, extrémně jasných a hmotných hvězd. Tato galaxie AM 0644-741 je též známá jako prstencová galaxie a její tvar způsobila nesmírná galaktická srážka. Při srážce galaxií prochází jedna druhou a jejich jednotlivé hvězdy se jen zřídka dostanou do kontaktu. Prstencovitý tvar je výsledkem gravitačního narušení způsobeného docela malou vetřeleckou galaxií, která prošla tou velkou. Když dojde k něčemu takovému, tak začne kondenzovat mezihvězdný plyn a prach, což vyvolá vlnu vznikání hvězd, která se pohybuje z místa dopadu podobně jako vlny na hladině rybníka. Vetřelecká galaxie se mezitím posunula mimo záběr zachycený kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope, který byl zveřejněn na oslavu zítřejšího čtrnáctého výročí Hubblova startu. Prstencová galaxie AM 0644-741 leží asi 300 miliónů světelných let daleko.

Štítky: Bacteria, D. rad


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »