Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzácné prstencové zatmění Slunce Venuší

Credit & Copyright: Peter Lawrence

K neobvyklému typu zatmění Slunce došlo minulý týden. Obvykle je to náš Měsíc, který zakrývá Slunce. Minulý týden, poprvé po více než 100 letech, převzala jeho roli planeta Venuše. Podobně jako v případě slunečního zatmění Měsíce, se fáze Venuše stávala postupně tenčím srpkem jak se planeta zdánlivě přibližovala ke Slunci. Nakonec se dostala přímo před něj a její fáze klesla na nulu. Tmavý puntík Venuše přešel přes naši mateřskou hvězdu. Tato situace může být technicky označena jako prstencové zatmění Venuší s mimořádně velkým ohnivým prstencem. Při pohledu z nad husté oblačnosti Venuše se Země jevila ve své plné fázi, na Venušině obloze ještě jasnější než jak se ze Země jevil Mars v srpnu. Jak Venuše pokračovala ve své dráze, objevila se znovu o několik hodin později, jako nepatrný srpek.. Následující zatmění Slunce Venuší se uskuteční v roce 2012.

Štítky: Venuše, Přechod, Annular eclipse


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »