Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Himalájský horizont z vesmíru

Uznání: Expedition 1, ISS, EOL NASA

This stunning aerial view shows the rugged snow covered peaks of a Himalayan mountain range in Nepal. The seventh-highest peak on the planet, Dhaulagiri, is the high point on the horizon at the left while in the foreground lies the southern Tibetan Plateau of China. But, contrary to appearances, this picture wasn't taken from an airliner cruising at 30,000 feet. Instead it was taken with a 35mm camera and telephoto lens by the Expedition 1 crew aboard the International Space Station -- orbiting 200 nautical miles above the Earth. The Himalayan mountains were created by crustal plate tectonics on planet Earth some 70 million years ago, as the Indian plate began a collision with the Eurasian plate. Himalayan uplift still continues today at a rate of a few millimeters per year.

Štítky: Mezinárodní kosmická stanice, Himalayas


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

panorama, čas 10s, clona F3,5, ISO 400

Další informace »