Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nepřetržitý dohled SOHO nad Sluncem

Uznání: SOHO Consortium, ESA, NASA
Image Montage: Steele Hill (GSFC)

Tento týden před deseti lety vypuštěná sluneční observatoř SOHO (the SOlar and Heliospheric Observatory) se stále těší nepřerušovanému pohledu na Slunce. Dvanáct přístrojů pro pozorování Slunce na palubě zkoumalo vnitřní strukturu Slunce, rozsáhlou sluneční atmosféru i sluneční vítr a objevilo přes 1000 komet z pozorohudné oběžné dráhy kolem bodu vzdáleného asi 1,5 miliónu kilometrů od Země směrem ke Slunci. V tomto místě známém jako Lagrangův bod se gravitační vlivy Země a Slunce vyrovnávají. Řídící středisko SOHO je v Goddardově středisku kosmických letů NASA v Greenbeltu, Maryland a týmy vědeckých přístrojů jsou rozmístěny po celém světě. Provoz se plánuje do března 2007, aby bylo možné studovat celý 11 letý sluneční cyklus. Tato barevná montáž představuje příspěvky od přístrojů na SOHO. Šťastné desáté výročí SOHO!

Štítky: Slunce, SOHO, Lagrangian point


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »