Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Když démanty nejsou věčné

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis

Pásmo totality prvního slunečního zatmění roku 2006 včera začínalo na východním pobřeží Brazílie a končilo na opačné straně světa při západu nad západním Mongolskem. Stín Měsíce mezitím překročil Atlantický oceán, severní Afriku a centrální Asii, takže se také dočkal malý řecký ostrov Kastelorizo ve východním Egejském moři. Astronom Anthony Ayiomamitis hlásí, že ostrované a hodně návštěvníků pozorujících zatmění bylo opravdu odměněno inspirující podívanou na krásnou sluneční koronu při totalitě dlouhé asi tři minuty. Panu Ayiomamitisovi se při skončení úplné fáze zatmění podařilo zachytit tento snímek "prstenu s diamantem". Přes okraj lunárních údolí září první paprsky slunečního světla a tak vytvářejí pomíjívý dojem blyštivého diamantu na jasném prstenu kolem siluety Měsíce.

Štítky: Total solar eclipse, Diamond ring


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »