Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Slunce a SOHO

Uznání: 2006 Team - Williams College Eclipse Expedition, NSF, National Geographic,
SOHO Consortium, ESA, NASA

Kosmické observatoři SOHO (SOlar Heliospheric Observatory) nemůže ve sledování Slunce zabránit ani déšť, ani sníh, nebo tmavá noc. Z jejího pozorovacího místa 150 miliónů kilometrů od planety Země ke Slunci kamery SOHO trvale monitorují vnější sluneční atmosféru, neboli koronu. Zato pozemští pozorovatelé mohou spatřit nádherné koronální proudy a struktury jenom při úplném zatmění, když Měsíc nakrátko zakryje velice jasný sluneční povrch. Na tomto kompozitním pohledu jsou v oranžovém odstínu vidět nepřerušované pohled SOHO na sluneční koronu těsně nad sluneční fotosférou (ve středu) a korona daleko od slunečního disku. Ve středové oblasti tvaru koblihy je korona, jak ji zachytila výprava Williamsovy koleje za zatměním na řecký ostrov Kastelorizo při úplném zatmění Slunce 29. března. Spojením pozemských a vesmírných pohledů astronomům umožňuje sledovat útvary v koroně, které sahají z povrchu Slunce až do slunečního větru.

Štítky: Korona, Sluneční vítr, SOHO, Total solar eclipse


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »