Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhadné bílé skalní prsty na Marsu

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR Mars Express

Co způsobilo tyto neobvyklé bílé skalní formace na Marsu? Podrobná studie těchto prstů vyvolaná možností, že by se mohlo jednat o deposity soli po vyschnutí dna starodávného jezera nyní ukazuje, že tomu tak není. Zdá se, že světlý materiál v okolí už zerodoval, což ukazuje na složení s velmi nízkou hustotou a to může odpovídat vulkanickému popelu nebo navátým pískům. Výrazný kontrast mezi skalami a okolním pískem podporuje jeho neobvylá tmavost. Snímek nahoře pořídila kosmická sonda Mars Express, která je nyní družicí Marsu. Planetární badatelka Emily Lakdawalla, mezi jiným výmluvně popsala své zaujetí tímto neobvyklým typem marťanské krajiny jako fascinující bádání na blogu Planetární společnosti. Tato záhadná bílá skála má asi 15 kilometrů a je uvnitř většího, asi 100 kilometrů velkého kráteru.

Štítky: Mars, Kráter, White Rock


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »