Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jih Orionu: Od pásu k čarodějnici

Uznání a copyright: Stéphane Guisard

Poznáte na tomto snímku pás Orionu? Dobře známou trojici hvězd, která je vidět prostým okem, lze najít vlevo nahoře. Tato jižní část souhvězdí Orion vypadá na tomto neobvykle pronikavém a širokém pohledu dost jinak. Nejprve si povšimněte, že dolní levá hvězda z pásu, Alnitak, osvětluje prachovou reflekční mlhovinu známou jako M78. Při podrobné prohlídce najdeme přímo pod Alnitakem mlhovinu Koňská hlava. Dále vpravo dole je prostým okem viditelná Mlhovina v Orionu M42. Ta nejjasnější hvězda vpravo dole je Rigel. Rigel je jasná modrá hvězda a osvětluje zlověstně tvarované pole prachu známé jako mlhovina Hlava čarodějnice, která je vidět jako modrá reflekční mlhovina v pravém dolním rohu. Celou oblast obepíná rozsáhlý červený prstenec, Barnardova smyčka. Pokud by lidé měli svoje oči asi 10 000 krát citlivější, tak by to všechno mohli uvidět i pouhým okem.

Štítky: Orion, Witch Head Nebula, Belt


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »