Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kruhy na obloze

Uznání a copyright: Jean-Marc Lecleire

Tento působivý pohled na ledová halo tvořící úplné kruhy na obloze zachytil jednoho slunného květnového dne fotograf Jean-Marc Lecleire, když se díval vzhůru na oblohu. Pohled na obrázku byl pořízen z místa nedaleko velkého zámku Château de Chambord ve Francii rybím okem, míří vzhůru a od obzoru k obzoru zabírá skoro 180 stupňů. Kolem Slunce je vidět halo, které vzniká lomem slunečního světla přes vysoké řídké mraky ledových krystalků šestiúheníkového tvaru. Toto halo je kruhové, má poloměr přesně 22 stupňů, ale vzhledem k deformaci extrémně širokoúhlého objektivu vypadá zploštělé. Kolem zenitu (bodu přímo nad pozorovatelem) je vždy ve stejné výšce jako je Slunce nádherný parhelický oblouk, způsobovaný odrazem slunečního světla na téměř svislých stěnách ledových krystalků. Krásná ledová halo jsou v průměru běžnější než duha a na obloze planety Země je mohou uvidět všichni, kdo ví jak je hledat.

Štítky: Slunce, Halo, Parhelic circle, Ice halo, 22 degree


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »