Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Košile pro zatmění 2009

Uznání a copyright: Simon Fishley (SAAO)

Každý se pochopitelně stará, co si vzít na sebe při zatmění Slunce. Tady je skvělý příklad, zvláště pro první zatmění v Mezinárodním roku astronomie 2009. Na snímku během slunečního zatmění 26. ledna na pozemku Jihoafrické astronomické observatoře v Kapském městě zdobí dobře zvolenou košili mnohonásobné obrázky zatmění. Tento jev je nadšeným pozorovatelům zatmění dobře známý, jelikož malé mezery, běžně třeba mezi listy stromů, působí jako dírkové komory, které vytvářejí mnohonásobné obrazy zatmění. V Kapském městě bylo toto zatmění Slunce částečné s maximem asi 65% zakrytého Slunce. Ale v dráze, která probíhala Indickým oceánem a západní Indonesií bylo toto zatmění prstencové a sluneční disk se krátce jevil jako ohnivý prstenec kolem siluety Měsíce.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Partial eclipse


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náhlá protuberance u Slunce.

Zánik protuberance viditelný blízko aktivní oblasti s označením AR2710 na povrchu Slunce.

Další informace »