Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Košile pro zatmění 2009

Uznání a copyright: Simon Fishley (SAAO)

Každý se pochopitelně stará, co si vzít na sebe při zatmění Slunce. Tady je skvělý příklad, zvláště pro první zatmění v Mezinárodním roku astronomie 2009. Na snímku během slunečního zatmění 26. ledna na pozemku Jihoafrické astronomické observatoře v Kapském městě zdobí dobře zvolenou košili mnohonásobné obrázky zatmění. Tento jev je nadšeným pozorovatelům zatmění dobře známý, jelikož malé mezery, běžně třeba mezi listy stromů, působí jako dírkové komory, které vytvářejí mnohonásobné obrazy zatmění. V Kapském městě bylo toto zatmění Slunce částečné s maximem asi 65% zakrytého Slunce. Ale v dráze, která probíhala Indickým oceánem a západní Indonesií bylo toto zatmění prstencové a sluneční disk se krátce jevil jako ohnivý prstenec kolem siluety Měsíce.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Partial eclipse


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »