Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částečné zatmění nad Manilskou zátokou

Uznání a copyright: Armando Lee (Astron. League Philippines), 100 Hours of Astronomy (IYA2009)

Co se to stalo se zapadajícím Sluncem? Zatmívalo se! Měsíc před dvěma dny zakryl část Slunce, což bylo vidět z částí Afriky, Austrálie a Asie. Částečně zakryté Slunce zapadající nad Manilskou zátokou na Filipínách zvlášť pěkně zachytil snímek nahoře pořízený z hráze tržnice Mall of Asia. V popředí jsou v siluetě vidět mola. Cestovatelé za zatměním i nadšenci na dobře vybraných místech zachytili mnoho dalších zajímavých a uměleckých snímků tohoto jediného prstencového zatmění v tomto roce včetně filmů, spousty stínů zatmění a ohnivého prstence. V červenci bude z Filipín vidět další částečné zatmění Slunce. Tato událost se ale zapíše jako úplné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné pro lidi na dlouhém úzkém proužku Země, který začíná v Indii a pokračuje přes Čínu do Tichého oceánu.

Štítky: Sluneční zatmění, Partial eclipse, Manila Bay


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »