Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částečné zatmění nad Manilskou zátokou

Uznání a copyright: Armando Lee (Astron. League Philippines), 100 Hours of Astronomy (IYA2009)

Co se to stalo se zapadajícím Sluncem? Zatmívalo se! Měsíc před dvěma dny zakryl část Slunce, což bylo vidět z částí Afriky, Austrálie a Asie. Částečně zakryté Slunce zapadající nad Manilskou zátokou na Filipínách zvlášť pěkně zachytil snímek nahoře pořízený z hráze tržnice Mall of Asia. V popředí jsou v siluetě vidět mola. Cestovatelé za zatměním i nadšenci na dobře vybraných místech zachytili mnoho dalších zajímavých a uměleckých snímků tohoto jediného prstencového zatmění v tomto roce včetně filmů, spousty stínů zatmění a ohnivého prstence. V červenci bude z Filipín vidět další částečné zatmění Slunce. Tato událost se ale zapíše jako úplné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné pro lidi na dlouhém úzkém proužku Země, který začíná v Indii a pokračuje přes Čínu do Tichého oceánu.

Štítky: Sluneční zatmění, Partial eclipse, Manila Bay


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »