Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd nad Kanadskofrancouzkohavajským dalekohledem

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT)

Připevněte svoji kameru na stativ a také můžete pořídit snímek vznešených stop hvězd, které vznikají jak se Země otáčí okolo své osy. Ovšem udělat filmovou smyčku jako je ta nahoře už vyžaduje daleko více úsilí. Toto video pořízené 13. října 2006 z Mauna Kea na Havaji v USA krásně zachycuje, co byste mohli uvidět na noční obloze, pokud byste svému mozku mohli zabránit měnit vnímaný vizuální obraz každou setinu sekundy. Počínaje tmavou oblohou s bodovými hvězdami video demonstruje, jak se hvězdy během noci zdánlivě pohybují, jelikož se Země otáčí. U středu vyvíjejícího se vzoru býčího oka je Polárka, neboli Severka. V popředí vlevo je 3.7 m Kanadsko-Francouzko-Havajský dalekohled (CFHT). Ta červená záře, která osvětluje kopuli CFHT skoro na začátku filmu pochází od auta, které odjíždí z vulkanického vrcholu. Asi v polovině videa vyšel Měsíc a vytvořil bílou záři, která postupně osvětlila většinu kopule CFHT. Tato pozoruhodná filmová smyčka videa nahoře vznikla z 1000 následných snímků pořízených digitální kamerou během skoro 9 hodin.

Štítky: Stopy hvězd, CFHT, Video, Time-lapse


12. vesmírný týden 2024

12. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 3. do 24. 3. 2024. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Na večerní obloze je výrazný Jupiter a nízko nad obzorem i Merkur. Aktivita Slunce zůstávala nízká, ale to se o víkendu změnilo s natočením velkých skvrn z odvrácené polokoule. Kometa 12P/Pons-Brooks je nyní rušena září Měsíce. SpaceX povedla další test superrakety s lodí Starship a dosáhla mnoha úspěšných milníků. Startuje další kosmická loď Sojuz k ISS. Voyager 1 má stále problém, ale už se tuší, co vysílá. Před 275 lety se narodil francouzský matematik, fyzik a astronom Pierre-Simon Laplace. 20. března ve 4:06 začíná astronomické jaro.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Porizeno fotoaparatem Canon EOS R8, obj. 400/5,6, exp. 360x1s, spojeno v DeepSkyStacker a upraveno v Adobe Lightroom

Další informace »