Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd nad Kanadskofrancouzkohavajským dalekohledem

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT)

Připevněte svoji kameru na stativ a také můžete pořídit snímek vznešených stop hvězd, které vznikají jak se Země otáčí okolo své osy. Ovšem udělat filmovou smyčku jako je ta nahoře už vyžaduje daleko více úsilí. Toto video pořízené 13. října 2006 z Mauna Kea na Havaji v USA krásně zachycuje, co byste mohli uvidět na noční obloze, pokud byste svému mozku mohli zabránit měnit vnímaný vizuální obraz každou setinu sekundy. Počínaje tmavou oblohou s bodovými hvězdami video demonstruje, jak se hvězdy během noci zdánlivě pohybují, jelikož se Země otáčí. U středu vyvíjejícího se vzoru býčího oka je Polárka, neboli Severka. V popředí vlevo je 3.7 m Kanadsko-Francouzko-Havajský dalekohled (CFHT). Ta červená záře, která osvětluje kopuli CFHT skoro na začátku filmu pochází od auta, které odjíždí z vulkanického vrcholu. Asi v polovině videa vyšel Měsíc a vytvořil bílou záři, která postupně osvětlila většinu kopule CFHT. Tato pozoruhodná filmová smyčka videa nahoře vznikla z 1000 následných snímků pořízených digitální kamerou během skoro 9 hodin.

Štítky: Stopy hvězd, CFHT, Video, Time-lapse


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »